Categories
Blog Posts

New Year’s Honours 2020 – Full List

Because the news reports are always slow to load – thanks to millions of advertisements – and the Gov.uk listing (when they don’t accidentally post everyone’s addresses!) are in a PDF, and therefore not great to load up in a mobile, last year I formatted the New Year’s Honours list for simple online publication.

For 2020, the same, see below.

Order of the Companions of Honour

Members of the Order of the Companions of Honour

Sir Elton Hercules JOHN CBE

For services to Music and charity

(Berkshire)

Sir Keith Vivian THOMAS FBA

For services to the Study of History

(Shropshire)

Order of the Bath

Dame Grand Cross of the Order of the Bath

Professor Dame Sally Claire DAVIES DBE

Lately Chief Medical Officer

For England, Department of Health and Social Care.

For services to Public Health and Research

(Greater London, N1)

Dames Commander of the Order of the Bath

Melanie Henrietta DAWES CB Permanent Secretary, Ministry

For Housing, Communities and Local Government.

For public service

(Greater London, SE11)

Alison Margaret SAUNDERS CB Lately Director of Public Prosecutions.

For services to Criminal Justice

(Greater London, SE21)

Knights Commander of the Order of the Bath Jonathan Guy JONES QC HM Procurator General, Treasury Solicitor and Permanent Secretary, Government Legal Department.

For public service

(Greater London, WC2H)

John Alexander MANZONI Chief Executive of the Civil Service and Permanent Secretary, Cabinet Office.

For public service

(Greater London, SW18)

Order of the British Empire

Dames Commander of the Order of the British Empire

Dr Caroline ALLEN OBE Principal and Chief Executive Officer, Orchard Hill College and Academy Trust.

For services to Education

(Greater London, SM3)

The Baroness Floella Karen Yunies BENJAMIN OBE DL

For services to charity

(Greater London, SW2)

The Baroness Susan Catherine CAMPBELL CBE Director of Women?s Football, The Football Association.

For services to Sport

(Leicestershire)

Professor Lynn Faith GLADDEN CBE FRS FREng Executive Chair, Engineering and Physical Sciences Research Council.

For services to Academic and Industrial Research in Chemical Engineering

(Cambridgeshire)

Teresa Colomba GRAHAM CBE

For services to Small Businesses

(Greater London, NW10)

Gillian GUY CBE Chief Executive, Citizens’ Advice.

For services to the Public and Voluntary Sectors

(Greater London, NW1)

Diana Ruth JOHNSON MP

For charitable and political service

(East Riding of Yorkshire)

Olivia NEWTON-JOHN OBE AO

For services to charity, Cancer Research and Entertainment

(Living Abroad)

Professor Magdalene Anyango Namakhiya ODUNDO OBE

For services to Art and Arts Education

(Surrey)

Caroline Ann PALMER YEATES CBE Chief Executive, Royal Marsden NHS Foundation Trust and National Cancer Director, NHS England and NHS Improvement.

For services to Cancer Medicine

(Surrey)

Professor Lesley REGAN President, Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

For services to Women’s Healthcare

(Greater London, W2)

Rose TREMAIN CBE

For services to Writing

(Norfolk)

Julia UNWIN CBE

For services to Civil Society

(North Yorkshire)

Professor Sarah Jane WHATMORE FBA Professor of Environment and Public Policy, University of Oxford.

For services to the Study of Environmental Policy

(Oxfordshire)

Sharon Michele WHITE Chief Executive, Ofcom.

For public service

(Greater London, N19)

Knights Bachelor Knighthoods David Julian BINTLEY CBE

For services to Dance

(West Midlands)

Humphrey BURTON CBE

For services to Classical Music, the Arts and Media

(Suffolk)

Professor Anthony Kevin CHEETHAM FRS Distinguished Research Fellow, Department of Materials Science, University of Cambridge.

For services to Material Chemistry, UK Science and Global Outreach

(Greater London, SW1Y)

Rt Hon George Iain DUNCAN SMITH MP Member of Parliament

For Chingford and Woodford Green.

For political and public service

(Buckinghamshire)

Peter Kenneth ESTLIN Lately Lord Mayor of London.

For services to International Business, Inclusion and Skills

(Kent)

Dr Dennis Barry GILLINGS CBE

For services to the Advancement of Dementia and Life Sciences Research

(Greater London, W1K)

Francis John Stapylton HABGOOD QPM Lately Chief Constable, Thames Valley Police.

For services to Policing

(Buckinghamshire)

Christopher James HAMPTON CBE Playwright.

For services to Drama

(Greater London, W11)

Clive Hubert LLOYD CBE

For services to Cricket

(Greater Manchester)

Samuel Alexander MENDES CBE Theatre and Film Director.

For services to Drama

(Greater London, WC2H)

Robert James Macgillivray NEILL MP Member of Parliament

For Bromley and Chislehurst.

For political service

(Greater London, BR7)

Menelas Nicolas PANGALOS Executive Vice-President, and President, Biopharmaceuticals R&D, AstraZeneca.

For services to UK Science

(Cambridgeshire)

Simon Laurence STEVENS Chief Executive of the National Health Service.

For services to Health and the NHS in England

(Greater London, TW1)

Jonathan Richard SYMONDS CBE Chair, Genomics England and Deputy Group Chairman, HSBC Holdings plc.

For services to UK Life Sciences and Finance

(Hertfordshire)

William Gennydd THOMAS

For charitable and political service

(Derbyshire)

Professor Duncan John WINGHAM Professor of Climate Physics, University College London and Executive Chair, Natural Environment Research Council.

For services to Climate Science

(Greater London, N1)

Andrew William Graham WYLIE CBE Co -Founder, The Sage Group plc and Chair and Founder, Technology Services Group.

For services to Business and charity

(Tyne and Wear)

Order of St Michael and St George

Companions of the Order of St Michael and St George

Catherine Elizabeth ADAMS Director, Government Legal Department.

For services to International Law and British

Foreign Policy

(Greater London, KT6)

Jonathan Lewis HALL OBE Lately

Foreign Affairs Private Secretary, Prime Minister’s Office.

For public service

(Greater London, NW10)

Professor David Hurst MOLYNEUX Emeritus Professor, Liverpool School of Tropical Medicine.

For services to Controlling Neglected Tropical Diseases

(Cheshire)

Order of the Bath

Companions of the Order of the Bath

Peter George BETTS CBE Lately Director, International Climate and Energy, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to International Climate Change Agreements

(Greater London, SW4)

Katharine BRADDICK Director General, Financial Services, HM Treasury.

For services to Financial Services

(Greater London, W4)

Lindy Elizabeth CAMERON OBE Lately Director General, Country Programmes, Department

For International Development.

For services to International Development

(Greater London, N1C)

Sarah Patricia DAVIDSON

(SARAH AITKEN)

Lately Director General, Organisational Development and Operations, Scottish Government.

For public service

(Edinburgh)

Nicholas Lewis DYER Director General, Economic Development and International, Department

For International Development.

For services to International Development

(East Sussex)

Tamara Margaret FINKELSTEIN Lately Director General, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For public service

(Greater London, N3)

Philippa Ann HELME

For services to Parliament

(Surrey)

Noel Henry LAVERY Permanent Secretary, Department

For the Economy, Northern Ireland Executive.

For services to Government in Northern Ireland

(Belfast)

Indra Suzzanne MORRIS Director General, Children’s Social Care, Social Mobility and Disadvantage, Department

For Education.

For services to Social Mobility

(Kent)

Jeremy Mark POCKLINGTON Director General, Housing, Planning and Building Safety, Ministry of Housing, Communities and Local Government.

For public service

(Greater London, SW1V)

Susannah Jemima STOREY

(SUSANNAH HOOPER)

Director General.

For public service

(Greater London, W6)

Clara Jane SWINSON Director General, Global and Public Health, Department of Health and Social Care.

For services to Healthcare Policy

(Greater London, SW15)

Catherine Sarah WEBB Director of Operations, HM Treasury.

For public service

(Greater London, SW2)

David Peter WILLIAMS Chief Operating Officer, Department of Health and Social Care.

For services to Government Finances

(East Sussex)

Order of the British Empire

Commanders of the Order of the British Empire

Professor Rowena ARSHAD (ROWENA PARNELL) OBE Lately Head, Moray House School of Education, University of Edinburgh and Co-Director, Centre

For Education

For Racial Equality in Scotland.

For services to Education and Equality

(Edinburgh)

Professor Colin Gareth BAILEY President and Principal, Queen Mary University of London.

For services to Engineering

(Cheshire)

Joanna BAKER Lately Managing Director, Edinburgh International Festival and Chair, National Youth Choir of Scotland.

For services to the Arts

(Edinburgh)

Peter Charles BARFOOT Founder and Chairman, Barfoots of Botley.

For services to Sustainable Farming

(Hampshire)

Natalie Ann BLACK Lately Deputy Head, No 10 Policy Unit.

For public service

(Hampshire)

Professor Julia Mary BLACK

(JULIA CROSS)

FBA Professor of Law, London School of Economics and Political Science.

For services to the Study of Law and Regulation

(Greater London, TW10)

Jennifer Mary BODY OBE

For services to Aerospace Engineering

(Gloucestershire)

Amanda Melanie BROOKS

(AMANDA KENDALL)

Director, Trade Remedies, Access and Controls, Department

For International Trade.

For services to Economic Growth

(Greater London, KT3)

Andrew Maurice Gordon BUD Chief Executive Officer, IProov and Global Chairman, Mobile Ecosystem

Forum.

For services to Exports in Science and Technology

(Greater London, N3)

Professor Gordon Lawrence CARLSON Consultant Surgeon, Northern Care Alliance NHS Group.

For services to General and Intestinal Failure Surgery

(Greater Manchester)

Teresa CLARKE Prison Group Director, West Midlands Prison Group, HM Prison and Probation Service.

For services to Improving Outcomes

For Care Leavers

(Shropshire)

Andrea COSCELLI Chief Executive, Competition and Markets Authority.

For services to Competitive Markets

(Greater London, NW3)

Jonson COX Chair, Ofwat.

For services to the Water Industry

(Buckinghamshire)

Anne Gwendoline CRAIG

For services to Drama and charity

(Berkshire)

Paul Geoffrey CROWTHER OBE Chief Constable, British Transport Police.

For services to Policing

(Greater London, DA14)

Ian Barrett CURLE Lately Chief Executive Officer, Edrington.

For services to the Scotch Whisky Industry

(Glasgow)

Dr Colin Thomas CURRIE MBE

For charitable and political services

(Edinburgh)

Professor Gareth John DARWIN FBA Senior Research Fellow, Nuffield College Oxford.

For services to the Study of Global History

(Berkshire)

Andrew Robert Tudor DAVIES AM Member of the Welsh Assembly

For South Wales Central.

For political and public service

(South Glamorgan)

Claire DOVE OBE DL Chief Executive, Blackburne House.

For services to Social Enterprise

(Merseyside)

Gabrielle Anne EDWARDS Deputy Director, Chemicals, Pesticides and Hazardous Waste, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For services to the Environment

(Cambridgeshire)

Professor Barbara Jane ELLIOTT Professor of Sociology, University of Exeter.

For services to the Social Sciences

(Devon)

Rebecca Jane ENDEAN OBE Lately Director of Strategy, UK Research and Innovation.

For services to Analysis, Research and Innovation

(Greater London, SW19)

Kersten Elizabeth ENGLAND Chief Executive, Bradford Council.

For services to the Economy and community in Bradford

(West Yorkshire)

Dr Ahalia Navina EVANS Chief Executive Officer, East London NHS Foundation Trust.

For services to NHS Leadership and the BAME community

(Greater London, EC2Y)

Elizabeth FAGAN Chair, D2N2 Local Enterprise Partnership and Non-Executive Chair, Boots UK.

For services to Gender Equality in Business

(Berkshire)

Dr Kevin John FEWSTER

For services to Museums and Maritime History

(Greater London, SE10)

Sheila May FLAVELL Chief Operating Officer, FDM Group.

For services to Gender Equality in IT and Graduate and Returners Employment

(East Sussex)

James FOBERT

For services to Architecture

(Greater London, EC1Y)

Catherine Mary FOGARTY

For services to Parliament

(Greater London, SW19)

Paul FOSTER Chief Executive Officer, Sellafield Limited.

For services to Business

(Cumbria)

Peter Geoffrey FREEMAN

For services to Housing and communities

(Greater London, W14)

Colin James GRAVES Chairman, England and Wales Cricket Board.

For services to Cricket

(Surrey)

Andrew James GREEN Lately Chair, Digital Catapult and Chair, Space Sector Council.

For services to the Information Technology Sector and to the British Space Industry

(Greater London, N1)

Professor Gillian Margaret HAGUE Activist, Consultant and Researcher.

For services to the Prevention of Violence Against Women and Children, and in support of Survivors of Abuse

(Bristol)

Alastair David HAMILTON Chief Executive Officer, Invest NI.

For services to Economic Development in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Katharine HAMMOND Director, Cabinet Office.

For public service

(Greater London, SE8)

Peter George HANSFORD FREng

For services to Innovation in Civil Engineering

(East Sussex)

Caroline HARGROVE FREng Chief Technology Officer, Babylon Health.

For services to Engineering

(Greater London, TW9)

Christine HODGSON Chair, Capgemini UK and Chair, The Careers and Enterprise Company.

For services to Education

(Greater London, SW10)

Adam Ronald HOGG

For charitable and political services

(County Durham)

Claire Ellen HORTON Chief Executive, Battersea Dogs and Cats Home.

For services to Animal Welfare

(Northamptonshire)

John Campbell HUDSON Managing Director, Maritime, BAE Systems.

For services to the Royal Navy and to Naval Shipbuilding and Design

(Cumbria)

Shobana JEYASINGH MBE Choreographer and Founder, Shobana Jeyasingh Dance.

For services to Dance

(Greater London, N2)

Professor Peter David JOHN Vice Chancellor, University of West London.

For services to Higher Education

(Greater London, TW8)

Glynne David JONES Director, Office of the Secretary of State

For Wales.

For public service

(Greater London, BR1)

Jack Henry JONES OBE Humanitarian Programmes Manager, Department

For International Development.

For services to the Public and International Humanitarian Sectors

(Greater London, BR3)

Professor Jacqueline Margaret KAY MBE FRSE Makar.

For services to Literature

(Greater Manchester)

Steven KNIGHT

For services to Drama, Entertainment and to the community in Birmingham

(East Sussex)

Professor Aditi LAHIRI FBA Professor of Linguistics, University of Oxford.

For services to the Study of Linguistics

(Oxfordshire)

Cheryl LAMONT

For services to Criminal Justice

(Belfast)

Richard LAS Deputy Director, HM Revenue and Customs.

For public service

(Greater London, N19)

Helen Kay LEDERER Deputy Director Corporate Services, Prime Minister’s Office.

For services to Diversity and Inclusion in the Civil Service

(Greater London, SW6)

Professor Alan Robert LEHMANN FRS Research Professor of Molecular Genetics, University of Sussex.

For services to Medical Science, Patients and Families affected by Xeroderma Pigmentosum and Cockayne Syndrome

(East Sussex)

Dr Paul Travers LELLIOTT Lately Deputy Chief Inspector of Hospitals, Care Quality Commission.

For services to Mental Health

(Greater London, BR6)

Carol Mary MATTHEWS Chief Executive, The Riverside Group Limited.

For services to Social Housing

(Greater Manchester)

Ross Maxwell MCEWAN Chief Executive Officer, Royal Bank of Scotland Group.

For services to the Financial Sector

(Greater London, SW11)

Andrew John MCKEON Chair, The Nuffield Trust.

For services to Healthcare

(Greater London, SW19)

Stephen Leonard MEAR

For services to Dance

(East Sussex)

Eoin MORGAN England One Day International Cricket Captain.

For services to Cricket

(Greater London, NW1)

Keith Charles William MORGAN Chief Executive, British Business Bank.

For services to Small Business Finance

(Greater London, N6)

Mary Jane Fiona

(Polly)

NEATE Chief Executive, Shelter.

For services to Homelessness

(Greater London, EC1V)

Annie Avril NIGHTINGALE MBE

For services to Radio

(Greater London, W9)

Professor John Ernest NOLAN Lately Chairman, Construction Industry Council and President, Institution of Structural Engineers.

For services to Structural Engineering and the Construction Industry

(Worcestershire)

Dr Saker Anwar NUSSEIBEH Chief Executive Officer, Hermes Investment Management.

For services to Responsible Business and to the Financial Sector

(Greater London, W11)

James Richard PARKES Director, Her Majesty’s Coastguard.

For services to Transport

(Greater London, SW8)

Damian Dimond Peter PARMENTER Chief of Staff to the Secretary of State

For Defence.

For services to Defence

(Buckinghamshire)

Dr Susan Alison PEMBER OBE Director of Policy and External Relations, HOLEX.

For services to Adult Education

(Surrey)

Graham PENDLEBURY Director, Local Transport, Department

For Transport.

For public service

(Greater London, SM2)

Professor John Douglas PICKARD

For services to Neurosciences, Neurosurgery and Research

For Patients with Complex Neurological Disorders

(East Lothian)

Nina Ann PURCELL

For services to Consumer Safety in England, Wales and Northern Ireland

(Herefordshire)

Dr Joseph Anthony RAFFERTY Chief Executive, Merseycare NHS Foundation Trust.

For services to Suicide Prevention

(Greater Manchester)

Christopher John REA OBE DL Founder and Managing Director, AES Engineering Limited.

For services to Business, Innovation and Exports

(South Yorkshire)

Gillian REYNOLDS MBE

For services to Radio

(Greater London, W2)

Mr William Samuel Clive RICHARDS OBE DL Philanthropist.

For services to charity and to the community in Herefordshire

(Herefordshire)

Mr Thomas Messenger RIORDAN Chief Executive, Leeds City Council.

For services to Local Government

(North Yorkshire)

Mr Timothy ROBINSON Non-Executive Director, Department

For International Development.

For services to Digital Technology

(Oxfordshire)

Lynette ROMEO Chief Social Worker

For England

(Adults), Department of Health and Social Care.

For services to Social Work

(Greater London, N16)

Syl (Sylvia) SALLER Chief Marketing and Innovation Officer, Diageo.

For services to Business and Equality in the Workplace

(Hertfordshire)

Laura Jane SANDYS Chair, Energy Data Taskforce.

For services to UK Energy Policy

(Greater London, SW1V)

Peter Andrew SAVILLE

For services to Design

(Greater London, EC1V)

Lesley Ann SEARY Lately Chief Executive, London Borough of Islington.

For services to Local Government

(Greater London, E12)

Philip Henry George SELLWOOD Chief Executive, Energy Saving Trust.

For services to Public Policy on Energy Efficiency

(Surrey)

Dr Hayaatun SILLEM Chief Executive, Royal Academy of Engineering.

For services to International Engineering

(Greater London, W12)

Stephen SLACK Lately Chief Legal Adviser to the Archbishops’ Council and the General Synod of the Church of England and Official Solicitor to the Church Commissioners.

For services to the Archbishop’s Council and Church of England

(Oxfordshire)

Ruth Elizabeth SUTHERLAND Chief Executive, Samaritans.

For services to Vulnerable People

(Co. Down)

Dr Andrew Dawson TAYLOR OBE Lately Executive Director of National Laboratories, Science and Technology Facilities Council.

For services to Science and Technology

(Oxfordshire)

Paul Pavandeep THANDI DL Chief Executive Officer, NEC Group.

For services to the Economy

(Warwickshire)

Michael Anthony Norcott THOMPSON OBE Chief Executive Officer, Childbase.

For services to Education and Philanthropy

(Hertfordshire)

Brendan Peter THRELFALL Deputy Director, Northern Ireland and Ireland, Cabinet Office.

For public service

(Greater London, SE22)

Rudolph WALKER OBE

For services to Drama and charity

(Greater London, W1G)

Timothy Alexander WALKER Chief Executive and Artistic Director, London Philharmonic Orchestra.

For services to the Arts and Music

(Greater London, SW1P)

Errollyn WALLEN MBE Composer.

For services to Music

(Greater London, SE10)

Emma Marion WARD

(EMMA BILLEY)

Lately Director, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Government and the Economy

(Greater London, CR2)

Professor Bee Leng WEE National Clinical Director

For End of Life Care, NHS England and NHS Improvement.

For services to Palliative and End of Life Care

(Oxfordshire)

Robert Arthur WHITEMAN Chief Executive, Chartered Institute of Public Finance and Accountancy.

For services to Public Sector Financial Management

(Greater London)

Frances

(Mensah)

WILLIAMS Chief Executive Officer, Interims

For Development.

For services to the African community in the UK and Africa

(Greater London, NW4)

Brian David Henderson WILSON LVO

For services to charity and Business in Scotland

(Western Isles)

Kay WITHERS Policy Director.

For public service

(Greater London, E8)

Professor Nicholas Michael John WOODHOUSE Emeritus Professor of Mathematics, University of Oxford.

For services to Mathematics

(Oxfordshire)

Officers of the Order of the British Empire

Dr Debra Helen ADAMS Assistant Director of Infection Prevention and Control, Midlands and East, NHS England and NHS Improvement.

For services to Infection Prevention and Nursing

(West Midlands)

Ali AKBOR Chief Executive Officer, Unity Housing Association.

For services to the community in Leeds

(Greater Manchester)

Pauline ANDERSON Director of Learning and Skills, Derby City Council and Chair of the Trustees of the Traveller Movement.

For services to Children and Young People in Education

(Derbyshire)

Carl Jason AUSTIN-BEHAN

For services to charity, LGBTQ+ Equality and the community in Greater Manchester

(Greater Manchester)

Professor Abdel Ghayoum BABIKER Professor of Epidemiology and Medical Statistics, University College London.

For services to Medical Research

(Greater London, EN5)

Dr Joanne Elizabeth BAILEY Head of Psychology Services, HM Prison and Probation Service.

For services to

Forensic Psychology, Offender Rehabilitation and Public Safety

(Cambridgeshire)

John Patrick BANKS Government Lawyer.

For services to the Government Legal Service

(Surrey)

René James BARCLAY Lately Principal Crown Advocate, Special Crime Division, Crown Prosecution Service.

For services to Law and Order

(Greater London, TW11)

Professor Karen Louise BARKER Clinical Director

For Trauma and Orthopaedics, Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust.

For services to Healthcare

(Oxfordshire)

Mirella Magdeleine BARTRIP Lately Director of Dance, Trinity Laban.

For services to Dance Education and Training

(Greater London, SE3)

Trevor Harley BAYLISS

For services to Cricket

(Living Abroad)

Maureen Jane BEATTIE Actress and President, Equity.

For services to the Entertainment Industry

(Greater London, SW11)

Margaret Elizabeth BEELS Chair, Gangmasters and Labour Abuse Authority.

For services to Tackling and Preventing Modern Slavery and Labour Exploitation

(Greater London, SW1V)

Shabir BEG Chair, Scottish Ahlul Bayt Society.

For services to Interfaith Relations in Glasgow

(Glasgow)

Ronald BELL National Chairman, Royal Marines Association.

For voluntary service to the Royal Marines and to the community in Blackpool

(Lancashire)

Judith BINGHAM Composer and Mezzo Soprano.

For services to Music

(Greater London, E3)

Dr Michael Scott BINGHAM Policy Lead, National Planning Policy Framework.

For services to Planning

(Hertfordshire)

Rosemary Jane BLACK Lately Service Director, Education and Early Years, Cornwall Council.

For services to Education

(Cornwall)

Dr Martyn James BLISSITT Veterinary Adviser, Animal Health and Welfare, Scottish Government.

For services to Animal Health

(Tweeddale)

Emma Louise Ann BOURNE Director, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For services to public administration

(Greater London, SE19)

Alison Jane Robb BRENCHLEY Group Director, Nationwide Building Society.

For services to Financial Services and Diversity

(Wiltshire)

Christopher David BRERETON Chief Environmental Health Officer, Welsh Government.

For services to Environmental and Public Health in Wales

(South Glamorgan, CF62)

Professor Ian Hamer BROWN Head of Virology, Animal and Plant Health Agency.

For services to Animal Health and Welfare

(Hampshire)

Andrew Charles BROWN Secretary and lately Chief Surveyor, Church Commissioners

For England.

For services to the Church

(Hertfordshire)

Andrew George BROWNE Secretary, Historicial Institutional Abuse Inquiry.

For services to victims and survivors of abuse

(Co. Down)

Nicholas John BUNTING Secretary General, RAF Association.

For services to RAF Personnel and Veterans

(Northamptonshire)

James Gordon CAMPBELL

For services to Healthcare and the community in Derbyshire

(Derbyshire)

Paul Lewis CANN

For services to Combatting Loneliness in Older People

(Oxfordshire)

Ruth Elizabeth CHAPMAN Co-Chair, matchesfashion.com.

For services to the International Fashion Retail Industry

(Greater London, W11)

Thomas Watson CHAPMAN Co-Chair, matchesfashion.com.

For services to the International Fashion Retail Industry

(Greater London, W11)

Dr Zahid Mehmood CHAUHAN

For services to Homeless People

(Greater Manchester)

Dr Katherine Sarah CHHATWAL Chief Executive, Challenge Partners and Chair of Education, STEP Academy Trust, London.

For services to Education

(Greater London, SE24)

Robert Owen CLARKE

For services to Broadcasting and Journalism

(Greater London, SW6)

Paul Mukala Monekosso CLEAL

For services to Diversity and Inclusion in the Accountancy Profession

(Greater London, SE1)

Colette COHEN Chief Executive Officer, Oil and Gas Technology Centre.

For services to the UK Oil and Gas Industry and Government Collaboration

(Aberdeen)

Rachel Surrethun COLDICUTT Chief Executive Officer, Doteveryone.

For services to the Digital Society

(Greater London, SE26)

Ian Charles COLE Business Development Director, Defence Electronics and Components Agency.

For services to Defence

(Mid Glamorgan)

Georgina COLLINS Lead, Chemical Incident Recovery, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For public service

(Greater London, BR2)

Christian COOK B2, Ministry of Defence.

For services to Defence

(Devon)

Hilary COTTAM Social Entrepreneur and Designer.

For services to the British Welfare State

(Greater London, SE15)

Miles Anthony COVERDALE Lately Private Secretary, Cabinet Office.

For public service

(Essex)

Duncan CRAIG Chief Executive Officer, Survivors Manchester.

For services to Male Victims of Sexual Violence and Child Abuse

(Greater Manchester)

John Roland CUSHING

For services to charity

(Norfolk)

Ian Simon DAVIDSON Lately Head of Agricultural Policy Division, Scottish Government.

For services to Agriculture in Scotland

(Berwickshire)

Florence Davida DAVIES Head of Director General Office and Policy Profession Lead, Department

For Education.

For services to Diversity and Inclusion

(Greater London, BR1)

Renuka Priyadarshini DENT

(RENUKA JEYARAJAH-DENT)

Director of Operations and Deputy Chief Executive Officer, Coram UK.

For services to Children and Families

(Greater London, SW17)

Carol Ann DEWHURST Chief Executive Officer, Bradford Diocesan Academies Trust.

For services to Education

(West Yorkshire)

Alan Herbert DIGMAN Lately IT Security Officer, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Government Security and to charity

(East Sussex)

Patrick Gerard DONNELLAN Deputy Head Operation Resolve, Greater Manchester Police.

For services to Law and Order

(Greater Manchester)

James Arthur DOUGLASS Police Staff, Metropolitan Police Service.

For services to Policing and National Security

(Greater London, HA5)

Charlotte DRING Project Lead, Beyond Whitehall Project, Ministry of Housing, Communities and Local Government.

For services to Cross Government Social Mobility

(Surrey)

Helga Louise EDSTRÖM Senior Policy Adviser, Department

For Digital, Culture, Media and Sport.

For public service

(West Midlands)

Dr Peter David ENGLANDER

For services to charity and Philanthropy

(Greater London, NW3)

Wilma Isobel ERSKINE-HEGGARTY BEM Lately Club Secretary, Royal Portrush Golf Club.

For services to Tourism and Golf in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Simon Neville John EVEREST Director, Department

For International Trade, Defence Security Organisation.

For services to International Trade

(Greater London, SM2)

Iain EVERETT Head of Delivery

For Royal and VIP Protective Security, Office

For Security and Counter Terrorism, Home Office.

For services to Security

(East Sussex)

Timothy FALLOWFIELD Director, J Sainsbury and Chair, Disability Confident Business Leaders Group.

For services to Disability Awareness

(Buckinghamshire)

Andrew James FALVEY Commercial Director, Driver and Vehicle Licensing Agency.

For services to Transport

(West Glamorgan)

Tracy FISHWICK Founder, Transform Lives Company.

For services to Unemployed People in North West England

(Lancashire)

Dawn Rebecca FITT Engineering Apprenticeship Training Co-ordinator, Bedford College.

For services to Training, Inclusion and Diversity in Engineering

(Cambridgeshire)

John Douglas FOGGO Head, UK Chemical Weapons Convention National Authority, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to the Non-Proliferation of Chemical Weapons

(Hertfordshire)

Jeanette Linda

ForBES Chief Executive, PCL Group.

For services to Business, Technology and charity

(Aberdeen)

Gareth FOX

For political service

(Essex)

Carolyn FOX Chief Nurse, University Hospitals of Leicester NHS Trust.

For services to Nursing

(Northamptonshire)

Ann Porter FRANCKE Chief Executive Officer, Chartered Management Institute.

For services to Workplace Equality

(Greater London, W4)

Ann Colette GALLAGHER

For services to Museums and Contemporary Art

(Greater London, E2)

Adrian Richard GAULT Lately Chief Economist, Committee on Climate Change.

For services to the Environment and Tackling Climate Change

(Greater London, SM1)

Alastair George GIBBONS Lately Executive Director

For Children?s Services, Birmingham City Council.

For services to Social Work

(West Midlands)

Jennifer Margaret GIBBS Principal, KLC School of Design.

For services to Higher Education and the Interior Design Industry

(Greater London, W8)

Sabah GILANI Chief Executive Officer, Better Community Business Network.

For services to Young People and to the Muslim community

(Bedfordshire)

William Laing GILL Director, Chair and Honorary Secretary, Royal Highland and Agricultural Society of Scotland.

For services to the Agriculture Sector in Scotland

(Ross and Cromarty)

Agnes

(Nancy)

Mills GILLESPIE Head, HMRC Payment Card Services.

For public service

(Stirling and Falkirk)

Professor Sophie GILLIAT-RAY

For services to Education and to the Muslim community in the UK

(Herefordshire)

Councillor Russell Vivian GOODWAY

For services to Local Government

(South Glamorgan)

Nishma GOSRANI

For voluntary services to Promoting Diversity and Inclusion

(Greater London, N21)

Dr Norman GOVAN Hazard Management Fellow, Defence Science and Technology Laboratory.

For public service

(Wiltshire)

Virginia Katharine Croft GRAHAM Chief Executive Officer, Renewable Energy Assurance Limited.

For services to Promoting Renewable Energy

(Greater London, SW4)

James Matthew GRAHAM

For services to Drama and Young People in British Theatre

(Greater London, SE11)

David Anthony GRAY Police Staff, Norfolk Constabulary.

For services to Policing and Child Protection

(Surrey)

Professor Patrick Francis GRAY Chair, Connswater Homes Limited.

For services to Housing in Northern Ireland

(City of Londonderry)

Dr Susan GREENHALGH Consultant Physiotherapist, Bolton NHS Foundation Trust.

For services to Physiotherapy

(Lancashire)

Elaine Christine GRIFFITHS MBE DL

For services to Heritage and charity

(Cheshire)

Andrew David HALLS Head Master, King’s College School, Wimbledon.

For services to Education

(Greater London, SW19)

Ruth Mary HAMPTON

For services to the Lord’s Taverners Scotland, Cruse Bereavement Care and Autism in Scotland

(Edinburgh)

John HANNETT Lately Low Pay Commissioner and General Secretary, Union of Shop, Distributive and Allied Workers.

For services to the Economy

(Merseyside)

Birte HARLEV-LAM Lately Clinical Director, Maternity and Children, NHS Improvement.

For services to Maternity and Young People’s Care

(Hertfordshire)

John HEALY Managing Director, Allstate Northern Ireland.

For services to the Economy in Northern Ireland

(Belfast)

Nicholas John HENDERSON

For services to Horse Racing

(Berkshire)

Dr David HEWETT Co-founder, Intensive Interaction.

For services to People with Special Educational Needs and Disabilities

(Worcestershire)

Olive Paula HILL Executive Director, Invest Northern Ireland.

For services to the Economy in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Charlotte Emily Jane HILL Chief Executive Officer, Step Up To Serve.

For services to Young People

(Greater London, SE15)

Helen HOLLAND Co-Founder, In Care Abuse Survivors.

For services to Survivors of Childhood Abuse

(Dunbartonshire)

Professor Philip HOWARD Consultant Pharmacist, Leeds Teaching Hospitals NHS Trust and lately National Project Lead, Antimicrobial Resistance, NHS Improvement.

For services to Healthcare

(West Yorkshire)

Jeannette HOWE Head of Pharmacy, Department of Health and Social Care.

For services to Pharmacy

(Greater London, W5)

Dr Ian Robert Burton HUDSON Lately Chief Executive, Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency.

For services to Healthcare

(Essex)

Sir Thomas Collingwood HUGHES Consultant in Emergency Medicine, Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust.

For services to Healthcare Technology and Information

(Cambridgeshire)

Dr Henrietta Sophia Lefanu Seymour HUGHES National Guardian

For the NHS and General Practitioner, Brunswick Place Medical Centre, London Borough of Camden.

For services to the NHS

(Greater London, SW3)

Angela Jeanette HUGHES Chief Executive, Wales Air Ambulance.

For services to Emergency Air Service in Wales

(Dyfed)

Professor David HULME Professor of Development Studies, University of Manchester.

For services to Research and International Development

(Greater Manchester)

Major Kim Elizabeth HUMBERSTONE Deputy Director, Financial Reporting and Control, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For public service and

For services to Young People through the Army Cadet

Force

(Hertfordshire)

Professor Jane Louise HURST William Prescott Chair of Animal Science, University of Liverpool.

For services to Animal Welfare

(Cheshire)

Matthew Thomas HYDE Chief Executive, The Scout Association.

For services to Young People

(Hertfordshire)

Joseph David IRVIN Chief Executive, Living Streets.

For services to Active Travel and to charities

(Greater London, N7)

Reverend Elizabeth Margaret JACK Chaplain-in-Ordinary to Her Majesty The Queen and Founder, Richmond’s Hope.

For services to Bereaved Children and the community in Edinburgh

(Edinburgh)

Karen Ruth JAMES Chief Executive, Tameside and Glossop Integrated Care NHS Foundation Trust.

For services to the NHS

(Cheshire)

Roderick David JAQUES Director of Medical Services, English Institute of Sport.

For Medical services to Olympic and Paralympic Sport

(Gloucestershire)

Julie JARVIS Head, Commercial Engagement and Development, HM Revenue and Customs.

For public service

(West Yorkshire)

Mark JENKINS B2, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Professor Timothy David JICKELLS Member, Science Advisory Council.

For services to Marine and Atmospheric Science

(Norfolk)

Susan Elizabeth JOHNSON Lately Head of Safety, Security and Business Resilience, Ministry of Defence.

For services to Defence

(Greater London, SW14)

Professor Phillip John JONES

For services to Architecture and Decarbonisation

(South Glamorgan)

Jade Louise JONES MBE

For services to Taekwondo and Sport

(Clwyd)

Andrew Anthony JOWETT Chief Executive Officer, Build It International.

For services to Education in Zambia

(Shropshire)

Arundeep Singh KANG

For services to the Development of BAME communities

(Warwickshire)

Christopher Noel KENNY Lately Chief Fire Officer, Lancashire Fire and Rescue Service.

For services to the Fire and Rescue Service

(Merseyside)

Rishi KHOSLA Chief Executive Officer, OakNorth Bank Limited.

For services to Business

(Greater London, W8)

Nicola KILLEAN Chief Executive, Sistema Scotland.

For services to Music, Children and Community Cohesion

(Glasgow)

Lesley Mary Samuel KNOX Lately Chair, V&A Dundee.

For services to Culture

(Greater London, N6)

Neena LALL Headteacher, St Stephen’s School and Children’s Centre, London Borough of Newham.

For services to Education

(Greater London, IG6)

James Nicholas LAMBERT Lately Chair and Trustee, IntoUniversity.

For services to Social Mobility in Education

(Greater London, W11)

Susan Kate LAMFORD

(KATE FLATT)

For services to Choreography

(Hertfordshire)

Helen Louise LAMPRELL

For services to Business and Equality

(Oxfordshire)

Dr Andrew Jonathan LEACH General Practitioner, Davenal House Surgery, Bromsgrove and Joint Honorary Secretary, Royal College of General Practitioners.

For services to General Practice

(Worcestershire)

Gabrielle LEE Governor, HM Prison and Young Offender Institution Low Newton.

For services to Prisoners and Their Families

(County Durham)

Suzanne LEHRER Senior Lawyer, Government Legal Service.

For public service

(Greater London, NW6)

Gary LIGHTBODY

For services to Music and charity in Northern Ireland

(Belfast)

Julie Kamla LITHGOW Director, Institute of Chartered Shipbrokers.

For voluntary service to Diversity in the Maritime Sector

(Greater London, E1W)

Michael Ernest Charles LOCK Headteacher, Combe Pafford Special School.

For services to Children with Special Educational Needs and Disabilities

(Devon)

Philip LONG

For services to Heritage and Culture

(Dundee)

Timothy LOSTY Director, Northern Ireland Bureau China.

For services to International and Community Relations

(Belfast)

Camilla Ann LOWTHER Founder, CLM.

For services to British Fashion and Photography

(Greater London, W11)

Struan MACDONALD Assistant Head, Russia and Central Asia, Directorate of Euro-Atlantic Security Policy.

For services to Defence

(Greater London, BR2)

Professor Allyson Elaine MACVEAN Professor of Policing and Criminology, Bath Spa University.

For services to Ethics in Policing

(Somerset)

Wendy MAISEY Co-Chief Executive Officer, ICC Solutions.

For services to International Trade and the Economy

(Greater Manchester)

David James MAISEY DL Co-Chief Executive Officer, ICC Solutions.

For services to International Trade and the Economy

(Greater Manchester)

Javad MARANDI

For services to Business and Philanthropy

(Greater London, SW1W)

Timothy John MARLOW

For services to the Arts

(Greater London, E3)

Ann Marie MARR Chief Executive, St Helens and Knowsley Hospitals NHS Trust.

For services to NHS Leadership

(Cheshire)

Stephen MARTIN DL Non-Executive Director, ARCO.

For services to Business, Conservation and the community in Hull and East Yorkshire

(East Riding of Yorkshire)

Yvonne MASON Founder and Chair of Trustees, The Mason Trust.

For services to Young People in Norfolk and Suffolk

(Suffolk)

Catriona MATTHEW MBE European Team Captain, 2019 Solheim Cup.

For services to Golf

(East Lothian)

John Clive Cecil MAY DL

For services to Young People

(Oxfordshire)

Rosemary Frances MAYGLOTHLING

For services to Rowing and Gender Equality in Sport

(Bedfordshire)

Linda MCAVAN

For charitable and political services

(South Yorkshire)

Lyn MCDONALD Director, Fraud, Debt and Grants Functions, Cabinet Office.

For public service

(Greater London, SW14)

Martin James MCELHATTON

For services to Disability Sport

(Bedfordshire)

Professor Gerard Gabriel MCGOVERN Chief Creative Officer, Land Rover.

For services to Automotive Design

(Warwickshire)

Professor Maria Louise MCHUGH Professor of Organisational Behaviour Ulster University and lately Dean, Ulster University Business School.

For services to Higher Education and Business Development

(Belfast)

Dr Helen MCKAY Head, Centre

For Sustainable

Forestry and Climate Change.

For services to

Forest Science and

Forestry

(Edinburgh)

Professor Sheila Anne Manson MCLEAN FRSE Professor Emerita of Law and Ethics in Medicine, University of Glasgow.

For services to Health and Education

(Glasgow)

Kim MEARS

For services to the Telecommunications Industry

(East Sussex)

Stephen Andrew MILEY Lately Director of Children’s Services, London Borough of Hammersmith and Fulham.

For services to Children and Families

(Greater London, W13)

Paul Julian MILLER Founder, Managing Partner and Chief Executive Officer, Bethnal Green Ventures.

For services to Startup Investment

(Greater London, E2)

Vaughne Ann MILLER Head of International Affairs and Defence Section, House of Commons Library.

For services to Parliament

(Greater London, SE24)

Dr William Peter Robin MITCHELL

For services to Computing and Artificial Intelligence Education

(Hampshire)

Claude MORAES

For charitable and political services

(Greater London, N12)

Professor Sadie Anna MORGAN Founding Director, dRMM Architects.

For services to the Advocacy of Design in the Built Environment

(Greater London, SE1)

Mr Keith John MORRIS

For services to the Insurance Industry and Philanthropy

(Greater London, W2)

Janet Rachel MORRISON

For services to Combatting Loneliness in Older People

(Greater London, N10)

Antonia Caroline MOSS Private Secretary to the Cabinet Secretary.

For public service

(Greater London, NW3)

Janis Mary MOWLAM Chair, School Aid UK.

For services to Education in South Africa and Volunteering

(Greater London, SW15)

Dr Helen Louise MUNN Lately Executive Director, Academy of Medical Sciences.

For services to the Advancement of Medical Science

(Greater London, N1)

Professor Andrew David NEELY FREng Pro Vice Chancellor

For Enterprise and Business Relations, University of Cambridge.

For services to Research and University/Industry Collaboration

(Cambridgeshire)

Paul William NETHERTON Deputy Chief Constable, Devon and Cornwall Police.

For services to Policing

(Devon)

Paul Frank NICHOLLS Jump Racing Trainer.

For services to the Horse Racing Industry

(Somerset)

David Christopher NIEPER Managing Director, David Nieper Limited.

For services to UK Manufacturing and Apprenticeship Development

(Derbyshire)

Philippa NUNN Headteacher, Waldegrave School

For Girls and Chief Executive Officer, The Richmond West Schools Trust.

For services to Education

(Greater London, TW11)

John O’NEILL Regional Director, Witherslack Group.

For services to Children with Special Educational Needs and Disabilities

(County Durham)

Ms Allison Claire OGDEN-NEWTON Chief Executive, Keep Britain Tidy.

For services to the Environment and Social Enterprise

(Greater London, SW14)

Professor Anne Elisabeth OSBOURN FRS Professor of Biology, John Innes Centre and Director, Norwich Research Park Industrial Biotechnology Alliance.

For services to Plant Science

(Norfolk)

Dr Ramesh Damji Devji PATTNI

For services to Interfaith Relations and the Hindu community in the UK

(Greater London, HA2)

Mr Barry Raymond Neil PAYNE Headteacher and Founder, The Wherry School.

For services to Children with Special Education Needs and Disabilities

(Norfolk)

Emma Louise PAYNE Lately Deputy Director.

For public service

(Greater London, SW18)

Andrea Michelle PEARSON Head of International Rail, Department

For Transport.

For services to Transport

(Hertfordshire)

Jon Richard PEARSON Warship Support Director, BAE Systems.

For services to the Royal Navy

(West Sussex)

Corrienne PEASGOOD Principal, City College, Norwich.

For services to Safeguarding and Construction Skills in Norfolk

(Norfolk)

Paul Simon PHILLIPS

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, NW8)

Geoffrey Michael Boyd PICK Director, London Metropolitan Archives.

For services to the Management of Records and Archives in London

(Greater London, SE21)

Professor Emma Lucinda PLATT Professor of Social Policy and Sociology, London School of Economics and Political Science.

For services to the Social Sciences

(Greater London, E8)

Michael Hugo James PLAUT

For services to Business and Entrepreneurship

(South Glamorgan)

Juliet Rose PLEYDELL-BOUVERIE Chief Executive, The Stroke Association.

For services to Stroke Survivors

(Greater London, W11)

John Mark POYTON Chief Executive, Redthread.

For services to Young Victims of Violence

(Greater London, BR3)

Louise Marie PROCTOR Head, National Careers Service.

For services to Education and Careers

(West Midlands)

Paul Benjamin RAMSBOTTOM Chief Executive, Wolfson Foundation and Wolfson Family Charitable Trust.

For services to charity

(West Sussex)

Graham Gordon RAZEY Chief Executive Officer, EKC Group and Member, Principals’ Reference Group.

For services to Education

(Kent)

Kathleen Mary RICHARDSON Senior Manager, Child Protection Team, National Crime Agency.

For services to Law Enforcement

(West Yorkshire)

Lieutenant Colonel

(Rtd)

Roderick Michael RIDDELL Vice-Chairman, the Black Watch Association.

For services to Veterans

(Perth and Kinross)

Fiona Elizabeth RIGBY Headteacher, St Catherine’s Catholic Primary School, Hallam.

For services to Education

(South Yorkshire)

David Geoffrey ROBERTS

For services to Aviation

(Gloucestershire)

Laurie James RUSSELL

For services to Social Enterprise in Scotland

(Glasgow)

Wallace SAMPSON Chief Executive, Harrogate Borough Council.

For services to Business and the community in Yorkshire

(West Yorkshire)

Professor Helen SANG Head of Division, Functional Genetics and Development, The Roslin Institute.

For services to Food Security and Bioscience

For Health

(Edinburgh)

June SARPONG MBE Television Presenter.

For services to Broadcasting

(Greater London, W1F)

Alan SHERRY Lately Principal, Glasgow Kelvin College.

For services to Education

(Lanarkshire)

David John SHRIGLEY

For services to Visual Arts

(Devon)

Nigel Robert SLATER Author and Cook.

For services to Cookery and Literature

(Greater London, N5)

Osmond Junior SMART Founder, SOS County Lines Gangs Project.

For services to Tackling Gang Violence

(Greater London, SE18)

Professor Alan SMITH UNESCO Chair in Education, Ulster University.

For services to Education

(Co. Londonderry)

Paul Anthony SMITH Co-founder and Chief Executive Officer, Ricochet.

For services to Technology in Newcastle upon Tyne

(Tyne and Wear)

Simon James STAUGHTON

For services to the Brewing Industry and to the community in Cornwall

(Cornwall)

Dr Anthony Baxter STEVENS

For services to Health and Social Care in Northern Ireland

(Belfast)

Dr Catriona Anne STEWART Founder and Chair, Scottish Women?s Autism Network.

For services to Autistic Women

(Stirling and Falkirk)

Benjamin STOKES

For services to Cricket

(County Durham)

Marian Kathryn SUDBURY Director, UK Regions, Department

For International Trade.

For services to Economic Growth

(Cheshire)

Roger Meddows TAYLOR

For services to Music

(Greater London, W1U)

Richard TEUTEN Lately Head of International Financial Institutions Department, Department

For International Development.

For services to International Development

(Greater London, N8)

Zoe THOROGOOD

For political service

(West Sussex)

Elaine Anne TISDALL Lately Chief Executive, Surrey Care Trust.

For services to Adult Learning

(Surrey)

Mercer Lindsay TODD Commissioner, Northern Ireland Judicial Appointments Commission.

For services to the Justice Sector

(Co. Down)

David TOOLE

For services to Dance and People with Disabilities

(West Yorkshire)

Elizabeth TOWNS-ANDREWS Lately 3M Professor of Innovation, University of Huddersfield.

For services to Business, Enterprise and Public and Private Sector Collaboration

(Derbyshire)

Andrew TROTTER B2, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Jason Don TURNER Founder, iSore Media.

For services to People with Substance and Criminal Justice Issues

(West Midlands)

Dr Victoria TZORTZIOU BROWN General Practitioner, London Borough of Tower Hamlets and Joint Honorary Secretary, Royal College of General Practitioners.

For services to General Practice

(Greater London E1W)

Edward Franáois VAINKER Co-Founder and Executive Principal, Reach Academy, Feltham.

For services to Education

(Greater London TW12)

Barbara Anne VEST Special Advisor, Energy UK.

For services to the Energy Industry

(County Durham)

Professor Timothy Rutland WALSH

For services to Microbiology and International Development

(Gloucestershire)

Matthew WARD Programme Manager, Ministry of Defence.

For services to Defence

(Surrey)

Professor Ian WEEKS Dean of Clinical Innovation, School of Medicine, Cardiff University.

For services to Knowledge Transfer and Medical Innovation

(South Glamorgan)

Sascha Hilary WELLS-MUNRO Maternity Improvement Adviser, NHS England and NHS Improvement.

For services to the NHS and Patient Safety

(Cumbria)

Christopher WHEATLEY Chief Executive Officer, The Flying High Trust, Nottingham.

For services to Education

(Nottinghamshire)

Graham Harry WILKINSON Senior Manager, Equality, Interventions and Operational Practice Group, HM Prison and Probation Service.

For public service

(Kent)

Susan Jane WILKINSON MBE

For services to Literature and Public Libraries

(Greater London, NW7)

Alexander WILLIAMS Deputy Director, Industrial Strategy, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Economic and Industrial Development

(Greater London, SE1)

Owen Almando WILLIAMS Chief Executive, Calderdale and Huddersfield NHS Foundation Trust.

For services to Healthcare in West Yorkshire

(West Yorkshire)

David WILLIS Lately Senior Finance Business Partner, Department

For Work and Pensions.

For services to Public Finance

(Tyne and Wear)

Juliet WRIGHT Headteacher, Bankfoot Primary School, Bradford.

For services to Families and Children

(West Yorkshire)

Charles Alan John YATES Head of Threat Leadership, Insights, Partnership and Delivery, National Crime Agency.

For services to Law Enforcement

(Bedfordshire)

Hannah Venetia YUSUF-GEORGE Deputy Director.

For public service

(Greater London, SW1W)

Members of the Order of the British Empire

Joanna Tufuo ABEYIE

For services to Diversity in the Media and Creative Industries

(Greater London, IG8)

Keith Wynn ADAMS Headteacher, Lochaline Primary School.

For services to Education and the community in Lochaline, Argyll and Bute

(Inverness)

Royston Stephen Eric ALDWIN Lately Volunteer and Outreach Manager, Hertfordshire Fire and Rescue Service.

For services to the voluntary sector

(Lancashire)

Mumtaz ALI Work Coach, Sparkhill Jobcentre Plus, Department

For Work and Pensions.

For services to Disadvantaged Customers in Birmingham

(West Midlands)

Mohamed Ashraf ALI Head of Projects, British Muslim Heritage Centre.

For services to Community Relations

(Greater Manchester)

Tracey ALLEN

For charitable and political services

(Greater London, TW8)

Jane Audrey ALLEN Chief Executive, British Gymnastics.

For services to Gymnastics

(Shropshire)

David Ian ALSTON

For services to the Arts

(South Yorkshire)

Cerian ANGHARAD

For services to Science Promotion and Engagement with Young People

(South Glamorgan)

Chukwuemeka Emmanuel ANYIAM-OSIGWE Founder and Chairman, British Urban Film Festival.

For services to the Black and Minority Ethnic Film Industry

(Greater London, N1)

Mark Edward APSEY Director, Ameresco.

For services to Sustainable Energy and Energy Efficiency

(West Sussex)

Martin Graham AUSTIN Managing Director and Founder, Nimbus Disability.

For services to Accessibility in the Tourism and Entertainment Sectors

(Derbyshire)

Professor Adisa AZAPAGIC FREng Professor of Sustainable Chemical Engineering, University of Manchester.

For services to Sustainability and Carbon Footprinting

(Greater Manchester)

Stephen James BACKSHALL

For services to charity and Wildlife Conservation

(Berkshire)

Helen Elizabeth BADEN Policy Lead

For Professional and Business Services, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Diversity and Inclusion and the Industrial Strategy

(West Sussex)

Paul William BARNARD Town Planner, Plymouth City Council.

For services to Planning in Plymouth

(Devon)

Ruth Emma Clara Louise BARNETT

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, NW6)

Diana Lindsey BATCHELOR Principal and Chief Executive, Abingdon and Witney College.

For services to Further and Adult Education

(Oxfordshire)

Jean BATTLE

For charitable and political services

(Lancashire)

Elizabeth Frances BEECH

(ELIZABETH ARMSTRONG)

National Project Lead, Antimicrobial Resistance, NHS England and NHS Improvement.

For services to Public Health

(Wiltshire)

Francis Vincent BENALI Volunteer and Ambassador, Cancer Research UK.

For services to Cancer Patients in the UK

(Hampshire)

William BERGMAN

For services to Holocaust Education and Awareness

(Dorset)

Mohammad Saqib BHATTI Lately President, Greater Birmingham Chamber of Commerce.

For services to Diversity and Inclusion in Business Communities

(West Midlands)

Professor Kalwant BHOPAL Race Equality Champion.

For services to Equality in Education

(West Sussex)

Vivien Ann Frances BICKHAM Lately Knowledge Hub Adviser, SafeLives.

For services to Victims of Domestic and Sexual Abuse

(Lancashire)

Jill Marian BIGNELL Founder, Educate Peru.

For services to Children and Families in Lima, Peru

(Norfolk)

Horace

(Harry)

Raymond BILLINGE

For services to Charitable Fundraising

(Cornwall)

Elaine Margaret BILLINGTON Lately Chair, North West Apprenticeship Ambassadors Network.

For services to Apprenticeships and Young People in North West England

(Cheshire)

Michael John BLOWER

For services to the community in Farnham, Surrey

(Surrey)

Dominic James BODDINGTON Founder, Respect4us and lately Vice Principal, Open Academy.

For services to Alternative Education in Norfolk

(Hampshire)

Barbara Kay BÖHM Governor, Chaigeley School, Warrington.

For services to Education in the UK and East Africa

(Cheshire)

Paulette Veronica BOLTON Advanced Nurse Practitioner, Enki Medical Practice, Birmingham.

For services to Patient Care

(West Midlands)

Robert David BOYD

For services to the Arts and to the community in Northern Ireland

(Co. Down)

Professor Leslie BRENT

For services to Holocaust Education and the Field of Immunology and Organ Transplantation

(Greater London, N10)

Christopher BRIDGMAN

For services to the community in Wolverton and Milton Keynes, Buckinghamshire

(Buckinghamshire)

Nicola Louise BRINDLEY Work Coach, Work Services Directorate, Department

For Work and Pensions.

For services to Victims of Domestic Violence in Nottingham

(Nottinghamshire)

Mark Patrick BROOKES Campaigns Adviser, Dimensions.

For services to People with Learning Disabilities and Autism

(Greater London, RM1)

Polly Anne Frances BROOKS Founder and Director, Dan’s Fund

For Burns.

For services to People with Burn Injuries

(Surrey)

Diana Elizabeth BROOKS

For services to charity and Young People

(Leicestershire)

Thomas Johnston BROWN Pipe Band Drummer and Instructor, Boghall and Bathgate Caledonia Pipe Band.

For services to Scottish Traditional Music

(West Lothian)

Stephen BROWN Officer in Charge, Joint Casualty, Compassionate and Commemorative Centre, Ministry of Defence.

For services to Armed

Forces Personnel

(Gloucestershire)

Emily Florence BRUNT

For voluntary service to Education and the community in the West of Northern Ireland

(Co. Tyron)

Felicity Anne BRYAN Literary Agent.

For services to Publishing

(Oxfordshire)

Gordon John BUCHANAN Cinematographer and Presenter.

For services to Conservation and Wildlife Film-making

(Bristol)

Nicholas Brendan BUCKLEY Founder and Chief Executive Officer, The Mancunian Way.

For services to Young People and the community in Greater Manchester

(Greater Manchester)

Aileen BUCKTON Lately Executive Director

For Community Services, Lewisham Borough Council.

For services to Social Care

(Greater London, SW16)

Graham Colin BUDD Constable, South Wales Police.

For services to Community Policing in Cardiff

(South Glamorgan)

Jenifer BURDEN

For services to Education

(Greater Manchester)

Peter Kenneth BURKE Voluntary Education Adviser, Historic Houses.

For services to Heritage Education

(Gloucestershire)

Maureen Elizabeth BURNETT Co-founder, Ethiopian Medical Project.

For services to Healthcare in Ethiopia

(Lanarkshire)

David BURNS Author.

For services to Children and Young People with Autism

(West Sussex)

Dr Eileen BURNS

(EILEEN GREENWOOD)

President, British Geriatrics Society and Consultant in Elderly Medicine, Leeds Teaching Hospitals NHS Trust.

For services to Integrated Healthcare

For Older People

(West Yorkshire)

Raymond Michael BURROWS

For services to the Ulster Aviation Society, Heritage Sector and to the community in Northern Ireland

(Co. Down)

Marcus William BURTON Non-Executive Director, Yamazaki Mazak.

For services to Exports and Inward Investment

(Warwickshire)

John BUTLER Lately Chair of Governors, Furness College.

For services to Further Education

(Cumbria)

Carolyn BUTLIN Middle Manager, Essex Community Rehabilitation Company.

For services to Probation and Community Safety

(Essex)

Razia BUTT Independent Education Adviser, Birmingham City Council.

For services to Education

(West Midlands)

Joseph Charles BUTTLER

For services to Cricket

(Greater London, SW11)

Joanne CABLE Nurse Team Manager, Hereford Garrison.

For services to Military Personnel and Families

(Herefordshire)

Robert Frederick CADDY Foster Carer, Hampshire County Council.

For services to Children

(Hampshire)

Linda Pauline Ann CADDY Foster Carer, Hampshire County Council.

For services to Children

(Hampshire)

Colonel Patrick CAIRNS DL Chief Executive, St George’s Police Children’s Trust and Police Treatment Centres Charities.

For services to Police Charities

(West Yorkshire)

Maureen Winifred CAMPBELL

For services to Fostering in County Tyrone

(Co. Tyrone)

Professor John Lennox CAMPBELL Professor of General Practice and Primary Care, University of Exeter.

For services to General Practice

(Devon)

John Ireland Blackburne CANNON

For services to the British Cobnut Industry

(Kent)

Scott Christopher CAWLEY National Diabetic Foot Coordinator

For Wales.

For services to People with Diabetes

(South Glamorgan)

Sally CHAKAWHATA Policy and Programme Officer, Department

For International Development.

For services to International Development and HIV Policy

(Greater London, TW1)

John CHAPMAN

For services to the community in Marlow, Buckinghamshire

(Buckinghamshire)

Leslie Sebastian CHARLES

For services to Music

(Berkshire)

Aziza CHAUDRY Quality Manager, Adult Education Wolverhampton.

For services to Education

(West Midlands)

Craig Vincent CHETTLE Chief Executive, Confetti Media Group.

For services to Entrepreneurship and the Creative Industries Sector

(Nottinghamshire)

Daisy Rose CHRISTODOULOU Director of Education, No More Marking.

For services to Education

(Greater London, SE24)

Yvonne CLARKE Managing Director, Pathways Community Interest Company.

For services to Innovation and the community in North West England

(Staffordshire)

Alistair CLARKE Chair, Social Enterprise Solutions, Blackpool.

For services to Social Enterprise in Lancashire

(Lancashire)

Francis Stephen CLAYTON Chair, Yorkshire and the Humber Apprenticeship Ambassador Network.

For services to Apprenticeships

(West Yorkshire)

Catherine Hannah CLEARY Founder and Director, First Steps ED.

For services to People with Eating Disorders

(Derbyshire)

Mete COBAN Founder and Chief Executive, My Life My Say.

For services to Young People

(Greater London, E8)

Graham Edward COLDMAN

For services to the community in Edenbridge, Kent

(Kent)

Peter COLENUTT Lately Chair, Education Building Development Officer’s Group.

For services to Education

(Hampshire)

Nichola Sarah CONNELL Nutrition Technical Director, Eleanor Crook Foundation.

For services to Emergency Nutrition Crises Abroad

(Buckinghamshire)

John George COPLAND

For services to Agriculture and the Rural community in Scotland

(Orkney)

Elizabeth CORNFORD

For services to Young People and the community in South Lakes, Cumbria

(Cumbria)

Rebecca Mary CORNISH Founder, Trustee and African Correspondent, Accomplish Children’s Trust.

For services to Children with Disabilities in Africa

(Essex)

Philip Edward CORRICK

For services to the Hospitality Industry

(Devon)

Councillor Jayne Louise COWAN

For political and public service

(South Glamorgan)

Jacquelynn

Forsyth CRAW Managing Director, Offshore Pollution Liability Association Limited.

For services to Arts, Education and Business in Scotland

(Aberdeen)

Dr Brian CROSSLEY

For services to the Craft of Chair Caning

(Cheshire)

Vivien Anne CURRIE Chief Executive, Hamilton Park Racecourse.

For services to Racecourse Management, Business and charity in Hamilton, Lanarkshire

(Glasgow)

Graham Gifford CURTIS

For services to the community in Dorchester, Dorset

(Dorset)

Neil CUSSEN Police Staff, Thames Valley Police.

For services to Policing and

Forensic Science

(Hampshire)

Neil Andrew DALLEN Councillor, Epsom and Ewell Council.

For services to Local Government and Young People

(Surrey)

Abdirisak DALMAR Director, Al-Nur Eye Hospital.

For services to People with Disabilities in Somalia

(Greater London, UB4)

Lisa DANCER Adult Education Quality Manager.

For services to Adult Learners with Mental Health Issues in the London Borough of Hillingdon

(Buckinghamshire)

Manjit DARBY Director of Nursing Leadership and Quality, Midlands, NHS England and NHS Improvement.

For services to Nursing and Patient Care

(Leicestershire)

David DAVIES

For services to the Manufacturing Sector in South Wales

(Mid Glamorgan)

Councillor Philip Michael DAVIS Heritage Champion, Birmingham City Council.

For services to Heritage

(West Midlands)

Paula Marie DAWSON Deputy Principal, Finance and Governance Manager, Northern Ireland Executive.

For services to Public Inquiries in Northern Ireland

(Belfast)

Andrew Robert DAY

For services to the community in Portscatho, Cornwall

(Cornwall)

The Very Revd David DELARGY

For services to Music and charity in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Winifred Mary DIGNAN Lately Chair, North West Ambulance Service NHS Trust.

For services to Healthcare in North West England

(Greater Manchester)

Judith DIMENT

For services to charity

(Berkshire)

Captain Guy Fraser DISNEY

For services to Horse Racing, Polar Expeditions and Veteran’s Charities

(Gloucestershire)

Caroline DOMANSKI Chief Executive Officer, No1 Copperpot Credit Union.

For services to Financial Inclusion

(Cheshire)

Linda Lorraine DOMINGUEZ Head of Safeguarding, St John Ambulance.

For voluntary service to St John Ambulance

(Greater London, BR3)

Air Vice-Marshal Simon Robert Charles DOUGHERTY Trustee, RAF Benevolent Fund.

For voluntary service to RAF Personnel and Veterans

(Essex)

Archibald DRYBURGH Councillor, Dumfries and Galloway Council.

For services to Local Government and the Armed

Forces

(Dumfries)

Captain Iain Christopher DUNDERDALE Invergordon Lifeboats Operation Manager.

For services to the community in the Scottish Highlands

(Co. Antrim)

Loren DYKES

For services to Women’s Football in Wales

(West Glamorgan)

Naomi EALES Operations Officer, National Crime Agency.

For services to Law Enforcement

(Hampshire)

Anne ELLIOT Head of Childcare Services, Bonnyrigg After School Club, Midlothian.

For services to Out of School Care

(Midlothian)

Jill Marion ELSON

For political and community service in Exmouth, Devon

(Devon)

Wilfred EMMANUEL-JONES

For services to British Farming

(Greater London, SW11)

Elizabeth Anne EVANS Lately Stoma Nurse, University Hospitals of Derby and Burton NHS Foundation Trust.

For services to Nursing

(Derbyshire)

Mark EVERETT Director, Marlowe Theatre, Canterbury, Kent.

For services to Theatre

(Kent)

Esther Temitope FAJOYE Team Leader, London Borough of Camden.

For services to Children and Young People

(Greater London, E13)

Kathryn Anne FARRINGTON Special Educational Needs and Disabilities Coordinator, Drighlington Primary School, Leeds.

For services to Children and Young People

(West Yorkshire)

Julie Rose FARROW Project and Policy Adviser, Civil Nuclear Security and Safety, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Diversity and Inclusion

(Essex)

Mary FERGUSON Consultant Midwife, Betsi Cadwaldr University Health Board.

For services to Midwifery in Wales

(South Glamorgan)

Tania FINDLAY Teacher, St Newlyn East Learning Academy.

For services to Education

(Cornwall)

Heidi Lorraine FISHER Founder, Make an Impact Community Interest Company.

For services to Innovation in Social Enterprise and Impact Measurement

(Norfolk)

Olanike Adefemi FOLAYAN Co-founder, Association

For Black and Minority Ethnic Engineers UK.

For services to Diversity in Engineering

(Greater London, CR0)

Ann Marie

ForD Lately Head of Hospital Inspections, Care Quality Commission.

For services to Patient Safety

(Merseyside)

Maureen Rose

ForD

For services to Cancer Patients and Charitable Fundraising

(Norfolk)

Robert Melville FOWLER Counter Terrorism Strategy Liaison Officer, Highlands and Islands, Police Scotland.

For services to Law and Order

(Inverness)

Dr Melrose FRASER

(MELROSE STEWART)

Lecturer in Physiotherapy, University of Birmingham and lately Vice President, Chartered Society of Physiotherapy.

For services to Physiotherapy

(West Midlands)

Andrew Robert FREEBURN Chief Superintendent, Police Service of Northern Ireland.

For services to Policing and the community in Northern Ireland

(Belfast)

Arantxa Jona Ibarloza GABA Co-ordinator, Kensington and Chelsea Citizens’ Advice.

For services to the community in North Kensington, London

(Greater London, W1F)

Susan GAHAN Nursery Principal, Zebedee Nursery School, South West London and Volunteer, Steward’s Trust.

For services to Education

(Greater London, SW6)

Fiona Elizabeth GALE

For services to Heritage in Wales

(Clwyd)

Daniel Joseph GALVIN Jr.

For services to Young People and charity

(Greater London, SW1X)

Maksud Ahmed GANGAT Director of Education, Al Risalah Education Trust.

For services to the Muslim community and Interfaith in South London

(Greater London, SW16)

Brian Patrick GARDNER Lately Member, British Association of Spinal Cord Injury Specialists.

For services to People affected by Spinal Cord Injuries

(Buckinghamshire)

Sandra Marie GARLICK Business Consultant, Woman Who.

For services to Women in Business in the West Midlands

(West Midlands)

Lynne Janetta GARWOOD Nurse Consultant, Cwm Taf Morgannwg University Health Board.

For services to Mental Healthcare and Nursing in Wales

(Mid Glamorgan)

Sonia GHARYAL Policy Lead, Office of Security and Counter Terrorism, Home Office.

For services to National Security

(Greater London, SW11)

Adeline Marie Odile Claude GINN Founder, Women in Rail.

For services to Rail

(Greater London, SE12)

Shakuntla GITTINS Foster Carer, London Borough of Ealing.

For services to Children

(Greater London, UB5)

Jane Marian GOLDINGHAM Lately Head of Operational Development, and Principal Social Worker, East Sussex County Council.

For services to the Social Work Profession

(East Sussex)

Natasha Delia Letitia GORDON Actor.

For services to Drama

(Greater London, N22)

Natalie GORDON Team Manager, Control Centre, Transport

For London.

For services to Transport and the community in London

(Greater London, SW6)

Dr Anne Margaret Stuart GRANT

For services to charity in Bedfordshire

(Bedfordshire)

Maria Beate GREEN

For services to Holocaust Education

(Greater London, SW13)

Virginia Mary GREENWOOD

For services to charity

(Greater London, NW2)

Robert GRICE Lately Member, British Hallmarking Council.

For services to Hallmarking Law

(West Yorkshire)

James GRIEVE Lately Joint Artistic Director, Paines Plough.

For services to Theatre

(Greater London, SE1)

Roger GRIFFITH

For services to Diversity and the Arts

(Gloucestershire)

Derek GRIFFITHS

For services to Drama and Diversity

(Greater London, N1)

Helen GRIME Composer.

For services to Music

(Greater London, SE13)

Serena Monique GUTHRIE England Netball Captain.

For services to Netball

(Somerset)

Anthony Patrick HADLEY

For charitable services to Shooting Star Chase Children’s Hospice Care

(Buckinghamshire)

David HAIRE Project Director

For Fundraising, Hull University Teaching Hospitals NHS Trust.

For services to Patients and Staff in East Yorkshire

(East Riding of Yorkshire)

John Paul HAJDU Holocaust Survivor.

For services to Holocaust Education and Commemoration

(Greater London, N2)

Tracy Helen Pringle HAMILTON Director, Mash Direct.

For services to the Northern Ireland Agri-Food Sector

(Co. Down)

Lynn Christine HAMMERSLEY

For services to Gymnastics, Fitness and the community in the

Forest of Dean, Gloucestershire

(Gloucestershire)

Michele Ann Oxley HAMMOND

For services to Elite Sport

(Warwickshire)

Paul Joseph HARBARD

For services to Innovative Housing Delivery in London and to charity

(Greater London, SW6)

Ainsley Denzil Dubriel HARRIOTT

For services to Broadcasting and the Culinary Arts

(Greater London, SW18)

Joanne Elizabeth HARTEN England Netball Player.

For services to Netball

(Essex)

Dr Rachel HARTNELL Director, FAO Reference Centre

For Bivalve Mollusc Sanitation, Centre

For Environment Fisheries and Aquaculture Science.

For services to Animal Health and Welfare

(Dorset)

Hatice HASAN Founder and Chief Executive Officer, Stopcocks.

For services to Women in the Heating and Plumbing Industry

(West Yorkshire)

Parveen HASSAN Inclusion and Community Engagement Manager, Crown Prosecution Service.

For services to Community Engagement, Inclusion and Equality

(West Midlands)

Professor Edward HAWKINS Professor of Climate Science, University of Reading.

For services to Climate Science and Science Communication

(Berkshire)

Kelly HEGARTY E1, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Annette Julia HENLEY Lead Engineer

For Infrastructure, National Communications Data Service, Home Office.

For services to Raising Awareness of Mental Health Issues

(Hertfordshire)

Andrea Christina HIDER Foster Carer, Amicus Foster Care.

For services to Children and Young People in Bristol, Bath and North East Somerset

(Somerset)

Andrew HOLT

For services to Young People and the community in Leicestershire and Rutland

(Leicestershire)

Mindu Margaret HORNICK Holocaust Survivor.

For services to Holocaust Education and Commemoration

(West Midlands)

Angela HORSLEY Head of Children, Young People and Transition, NHS England and NHS Improvement.

For services to Children’s Healthcare in the NHS

(Nottinghamshire)

Professor John Paul HOWARTH Deputy Chief Executive, North Cumbria Integrated Care NHS Foundation Trust and lately General Practitioner, Cockermouth, Cumbria.

For services to General Practice and the NHS

(Cumbria)

The Very Reverend Doctor David Michael HOYLE Lately Dean, Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity, Bristol.

For services to Faith and to vulnerable communities in Bristol

(Greater London, SW1P)

The Right Reverend Rose Josephine HUDSON-WILKIN

For services to Young People and the Church of England

(Kent)

Professor Elizabeth Ann HUGHES Lately Regional Director of Education and Quality, Health Education England and Consultant, Sandwell and West Birmingham Hospitals NHS Trust.

For services to Healthcare Education and Training

(West Midlands)

Maureen Alyson HUGHES Foster Carer, Leeds City Council.

For services to Children and Young People in Leeds

(West Yorkshire)

Christl Anne HUGHES

For services to Equality and charity

(Leicestershire)

William George HUGHES Foster Carer, Leeds City Council.

For services to Children and Young People in Leeds

(West Yorkshire)

Aaron William HUGHES

For services to Football

(Northumberland)

Simon Graham HUNTER Chief Executive Officer, Hunter Apparel Solutions Limited.

For services to Business and the Economy

(Co. Londonderry)

Nadiya HUSSAIN

For services to Broadcasting and the Culinary Arts

(Buckinghamshire)

Arif HUSSAIN

For services to the Muslim community in the UK and Abroad

(Buckinghamshire)

Timothy John HUTCHINSON

For voluntary services to Football on North Tyneside

(Tyne and Wear)

Karen Jayne HUTCHINSON Head, Northern Ireland Security Guard Service.

For services to Defence

(Co. Antrim)

George Richard HYDE

For voluntary service to the community in Ramsey, Cambridgeshire

(Cambridgeshire)

Shelly Dawn JAMES Volunteer Carer Supporter.

For services to Kinship Care

(Northamptonshire)

Mark Arthur James JARDINE Funeral Director, Jardine Funeral Directors Limited and Roucan Loch Crematorium Company Limited.

For services to the community in Dumfries and Galloway

(Dumfries)

Nadeem Hassan JAVAID

For services to Community Cohesion and Young People

(Greater London, E17)

Vicky JEFFERS Group Partnership Manager, North West Group Partnership Team, Work Services Directorate, Department

For Work and Pensions.

For services to the Armed

Forces

(Greater Manchester)

Martin Frank JEWELL

For services to Business Start Ups and to charity in Enfield, London

(Hertfordshire)

Michael Kuldip JOHAL Director, Johal, Munshi and Co. Limited.

For services to the Economy and to Community Cohesion

(Nottinghamshire)

Antonia

(Toni)

JOHNSON

For services to the Arts and the community in County Fermanagh

(Co. Fermanagh)

Karl Ashley JONES Founder and Executive Chair of Trustees, Senior Citizen Liaison Team.

For services to charity and to Older People in South West England and South Wales

(Somerset)

Elizabeth JONES

For services to Rugby League Football and to charity

(West Yorkshire)

Louise Emma JOSEPH

(DREDA SAY MITCHELL)

Author.

For services to Literature and Educational Work in Prisons

(Greater London, E17)

Fiona Margaret KALACHE Manager, Mid Argyll Youth Development Services.

For services to Young People in Mid Argyll

(Argyll and Bute)

Sheku KANNEH-MASON Cellist.

For services to Music

(Nottinghamshire)

Dr Sudarshan KAPUR

For services to Interfaith Understanding and the community in East London

(Greater London, E18)

Carolyn Reneson KEEN Chair of Governors, Westminster Adult Education Service.

For services to Adult Education and the community in London

(Greater London, W1H)

Roseann KELLY Chief Executive Officer, Women in Business.

For services to Economic Development in Northern Ireland

(Belfast)

Charles Richard KENNARD Co-Founder and Principal, East London Arts and Music.

For services to Youth Music

(Greater London, E11)

Joanne KENNY QFSM Assistant Headteacher, Ashton on Mersey School, Greater Manchester.

For services to Education

(Greater Manchester)

Alison KENTUCK Receiver of Wreck, Maritime and Coastguard Agency.

For services to Salvage and Underwater Heritage

(Hampshire)

Richard Anthony KERSLAKE

For services to Education and the Arts in the London Borough of Sutton

(Greater London, KT2)

Anthony Stuart KIRKHAM

For services to the Royal Botanic Gardens, Kew and to Arboriculture

(Greater London, TW2)

Lady Jill Ingram KIRKWOOD Founder and Chair, Daisy Chain Trust.

For services to charity

(Edinburgh)

Gordon Thomas KNIGHT Planning and Risks Manager, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For public service and to Mental Health Awareness

(West Sussex)

Alan Philip Eric KNOTT

For services to Cricket

(Living Abroad)

Angela Margaret KNOWLES Honorary President and Fundraiser, Bloodwise.

For services to Blood Cancer Research

(North Yorkshire)

Professor James Colville LAIRD Director of Education and Medical Director, British Association of Immediate Care Schemes Scotland.

For services to Pre-Hospital Emergency Care

(Perth and Kinross)

Lady Angela Vivien Paula LAMPORT President

For London and Tiffany Circle Ambassador, British Red Cross.

For voluntary service to the Red Cross

(Surrey)

Amanda LANE Team Leader, Department

For Transport.

For services to Transport

(Greater London, BR2)

Simon David LANE

For services to the community in Cheshire

(Cheshire)

Amy LEONARD Founder, Transformation Trust.

For services to Young People and Education

(Greater London, NW6)

Jean LEONARD

For services to Music and the community in Orkney

(Orkney)

Lilian Kathleen LEVY

For services to Holocaust Survivors

(Greater London, N6)

Donna Louise LEWIS Foster Carer, Derbyshire County Council.

For services to Children

(Derbyshire)

Roy Christopher LEWIS

For services to Financial Inclusion

(West Midlands)

Linda Susan LING Managing Director, Fleximobility and Secretary General, Wheelchair Accessible Vehicle Converters’ Association.

For services to People with Disabilities

(Berkshire)

Gabrielle Nicole LOGAN

For services to Sports Broadcasting and the Promotion of Women in Sport

(Buckinghamshire)

Elizabeth Jane LONSDALE Head of Corporate Governance and Secretary to the Board, HM Treasury.

For voluntary and public service

(Greater London, KT4)

Robin John LOVE

For services to the Maritime Sector and the community in Plymouth

(Devon)

Nanette Elizabeth LOVELL

For services to Young People and the community in Northampton

(Northamptonshire)

Sharon LOVELL

For services to Children and Young People

(South Glamorgan)

Angela LYNAM Playgroup Leader, Kindertee Community Playgroup, Derrylin.

For services to Education

(Co. Fermanagh)

Elizabeth Ann LYNCH

For services to Art and Culture

(Greater London, SW18)

Professor Francis Ronald LYONS Associate Dean

For Research and Impact, Ulster University.

For services to Higher Education and Music

(Belfast)

Ludwig Victor MACAULAY

For voluntary service to the community and the Firefighters’ Charity

(Wiltshire)

Keith Sinclair MACKIGGAN UN Reform Lead, Department

For International Development.

For public service

(Glasgow)

Kay Louise MADDIESON Northern Ireland Office.

For public service in Northern Ireland

(Buckinghamshire)

Richard Andrew MAIN

For services to the Charitable Sector

(Northamptonshire)

Anthony Granville MALLIN

For services to Young People through Sport

(Buckinghamshire)

Charles Gareth Roe MANBY Lately Chair, Campaign Board, Francis Crick Institute Appeal, Cancer Research UK.

For services to charity and People with Cancer

(Greater London N5)

Teresa MANNING Chief Executive Officer, Clockwise Credit Union.

For services to Financial Inclusion, the Credit Union Movement and the community in Leicestershire

(Leicestershire)

Rhian MANNINGS Founder, 2 Wish Upon A Star.

For charitable services

(Mid Glamorgan)

George Robert MARSH TD Vice Lord-Lieutenant of the West Midlands.

For services to the community in the West Midlands

(Warwickshire)

Carole MARTIN

(CAROLE THOMAS)

Pay and Reward Specialist, HM Revenue and Customs.

For services to Pay and People Management

(Greater London, E11)

Dr Mahiben MARUTHAPPU Co-Founder and Chief Executive Officer, Cera.

For services to Health and Social Care Technology

(Greater London, HA7)

Laura Jane MASSARO

For services to Squash

(Lancashire)

Professor William Michael MAWHINNEY TD Lately Head, Medicines Regulatory Group.

For services to Pharmacy, Medicines Regulation and Public Safety

(Co. Down)

Caroline Gillian MAWHOOD Non-Executive Director, Debt Management Office.

For services to the Economy

(Greater London, SW18)

Alexander MAY

For services to the Doric Language, Culture and Heritage in the North East of Scotland

(Aberdeenshire)

Yewande Modupe MAYOMI-AKINOLA Principal Engineer, Laing O’Rourke.

For services to Engineering and Diversity in STEM Design and Innovation

(Warwickshire)

The Very Revd Stephen Patrick MCBREARTY

For services to Criminal Justice

(Co. Down)

Dr David Alastair MCDONALD National Lead

For Enhanced Recovery, Scottish Government.

For services to Healthcare

(Glasgow)

Bridget Fiona MCINTYRE Founder, Dream On and the Blossom Charity.

For services to Women

(Suffolk)

Martin Jeremy MCKAY-SMITH Training Principal, Crown Prosecution Service.

For services to Law and Order and Legal Training

(Cheshire)

Dr Michael Gerard MCKILLOP

For services to Disability Awareness and Athletics in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Margaret Rose MCKINLAY Lately Captain, 1st Lochwinnoch Company.

For services to the Girls? Brigade

(Renfrewshire)

Philip MCLAUGHLIN Lately Branch Manager, Strathfoyle Library.

For services to the community in Northern Ireland

(Co. Londonderry)

Professor Dr Jane MELTON Lately Director of Engagement and Integration, 2gether NHS Foundation Trust.

For services to Mental Health and People with Learning Disabilities

(Gloucestershire)

Cllr Dr David MICHAEL

For services to the community in Greater London

(Bedfordshire)

Josephine MIDDLEMISS Co-founder, Ethiopia Medical Project.

For services to Healthcare in Ethiopia

(Perth and Kinross)

Barry MIDDLETON

For services to Hockey

(Buckinghamshire)

Yvonne Ann MILLARD Deputy Chief Nurse, Paediatrics, Birmingham Women’s and Children’s NHS Foundation Trust.

For services to Paediatric Nursing

(West Midlands)

Nigel James MILLER Head of Therapies, Learning Disabilities Services, Hywel Dda University Health Board.

For services to People with Learning Disabilities

(Dyfed)

Rebekah Louise MITCHELL Executive Personal Assistant, Environment Agency.

For services to HIV Awareness

(Devon)

Carl Darren MITCHELL Foster Parent, Blackpool Council.

For services to Children and Young People in Blackpool

(Lancashire)

Diane Marie MITCHELL Foster Parent, Blackpool Council.

For services to Children and Young People in Blackpool

(Lancashire)

Dr Nalini Jitendra MODHA General Practitioner, Thistlemoor Medical Centre, Peterborough.

For services to the NHS

(Cambridgeshire)

Jennifer Diane MONK Head of Education, Clayfield House.

For services to Vulnerable Young People

(Derbyshire)

Gordon MOORE Chief Executive, Blyth Star Enterprises.

For services to Mental Health and People with Learning Disabilities in Northumberland

(Northumberland)

Richard Henry MORGAN

For services to the community in Harlow, Essex

(Essex)

David MORGAN

For services to Weightlifting

(Cambridgeshire)

Anna Mary MORGAN Director of Nursing and Quality, Norfolk Community Health and Care NHS Trust.

For services to Nursing

(Norfolk)

Dr Lynn Mary MORGAN Lately Chief Executive Officer, Arthur Rank Hospice.

For services to the community in Cambridgeshire

(Cambridgeshire)

Gillian Henrietta MORTON General Manager and Head of Midwifery, Women and Children?s Directorate, NHS

Forth Valley.

For services to Healthcare

(Stirling and Falkirk)

David Pearson MUIR

For services to Racehorse Welfare

(Lancashire)

Yvonne MULHOLLAND Principal, Presentation Primary School, Portadown.

For services to Education

(Co. Down)

Eileen Rose MULLAN

For voluntary service in Northern Ireland

(Co. Down)

Carolyn Ann MURRAY Founder, Immanuel Kindergarten Charity.

For services to Education in South Sudan

(Lancashire)

Kanti NAGDA

For services to charity in the UK

(Greater London, HA5)

Eva NEUMANN

For services to Holocaust Education

(Greater Manchester)

Michael James NICHOLAS

For services to Rugby League in Wales

(Cheshire, WA46)

Ciara Angela NICHOLL Administrative Officer, Enniskillen Jobs and Benefits Office.

For services to Bereaved Families in the UK and Ireland

(Co. Fermanagh, BT74)

Thomas NIVEN Shipbuilding Lead Manager, Queen Elizabeth Class, Babcock Marine.

For services to Naval Shipbuilding

(Renfrewshire, PA1)

Reverend Martin O’HAGAN

For services to Music and charity in Northern Ireland

(Co. Down, BT23)

Reverend Eugene Damien O’HAGAN

For services to Music and charity in Northern Ireland

(Belfast, BT15)

Kim O’NEILL Paralegal Officer, Special Crime Unit, Crown Prosecution Service.

For services to Law and Order

(Essex, IG7)

Judith Rose PALMER

For services to Dance

(Greater London, SW9)

Kevin PARKINSON Lately Chief Finance Officer and Director of Governance, Morecambe Bay Clinical Commissioning Group.

For services to the NHS in Lancashire and South Cumbria

(Lancashire, LA1)

Claire Caroline PASHLEY Music Teacher and Chief Examiner, Victoria College Examinations.

For services to Children and Young People with Special Educational Needs and Disabilities

(South Yorkshire)

Yusuf PATEL Community Engagement Coordinator, Redbridge Borough Council.

For services to Community Cohesion and Interfaith in the London Borough of Redbridge

(Greater London, E17)

Yogesh PATEL

For services to Literature

(Greater London, SM4)

Susan Jane PATERSON

For services to the community in North East Scotland

(Aberdeenshire)

Harry Fotios PATICAS Creator and Architect, Stairway to Heaven Memorial.

For services to the community in Bethnal Green, London Borough of Tower Hamlets

(Greater London, SE23)

Michelle Rose PAUL Chair of Trustees, Turn Around.

For services to Literacy and Numeracy

(Greater London, BR1)

Professor Jeremy David PEARSON Associate Medical Director, British Heart Foundation and Chair, Sclerodema and Reynaud’s UK.

For services to Medical Research

(Greater London, W13)

Nicolette Jennifer Kemp PEEL Co-founder and lately Chair of Trustees, Mummy’s Star and Midwife, Tameside and Glossop Integrated Care NHS Foundation Trust.

For services to Women with Cancer during Pregnancy

(Derbyshire)

Deborah Ann PENNINGTON Higher Executive Officer, Office

For Security and Counter Terrorism, Home Office.

For services to Mental Health Awareness

(Greater London, SW17)

Stephen James PENNY Team Member, Tweed Valley Mountain Rescue Team and Wellbeing Officer, Scottish Mountain Rescue.

For services to Mountain Rescue

(Roxburgh, Ettrick and Lauderdale)

Nicola May Roche PERRIN Lately Head, Understanding Patient Data, Wellcome Trust.

For services to Science

(Greater London, SW6)

George PERRIN Lately Joint Artistic Director, Paines Plough.

For services to Theatre

(Greater London, SE24)

Kathleen Mary PERRY

For services to the community in Staffordshire

(Staffordshire)

David Michael PHILLIPS

For services to Charitable Fundraising

(Warwickshire)

Kathleen Agnes PICKEN Music Teacher, Dumfries and Galloway Council.

For services to Music, Education and charity

(Stewartry of Kirkcudbright)

Barry PICKEN

For services to the community in Wolverhampton and the West Midlands

(West Midlands)

Revd Canon Michael PILAVACHI Founder, Soul Survivor.

For services to Young People

(Hertfordshire)

Verna POLLARD Foster Carer, Plymouth City Council.

For services to Children

(Devon)

Teresa PORTER Headteacher, Riccarton Early Childhood Centre.

For services to Education and the community in Kilmarnock

(Ayrshire and Arran)

Rodney Stanley POWELL Lately Chair, Thomas Pocklington Trust.

For services to Blind or Visually Impaired People

(Greater London, W11)

Michael John PRENDERGAST Singer and Founding Member, The Searchers.

For services to Music

(Cheshire)

Sally Louise PRESTON Founder and Managing Director, Kiddylicious.

For services to Entrepreneurship

(Buckinghamshire)

Michelle PROUDMAN Lead Nurse

For Community Health in North Manchester, Manchester University NHS Foundation Trust.

For services to Community Nursing

(Greater Manchester)

Andrea PULL Founder, Conservative Spring Lunch.

For political service

(Norfolk)

Jane Claudia PYMAN Lately Consultant Physiotherapist, University Hospitals Bristol NHS Foundation Trust.

For services to Orthopaedic Surgery, Physiotherapy and Rehabilitation in Paediatrics

(Bristol)

Dr Tara QUASIM

(TARA QUASIM-SHAH)

Clinical Co-Lead, InS:PIRE.

For services to People with Post Intensive Care Syndrome

(Glasgow)

Jasvir Kaur RABABAN

For services to the Sikh community

(Greater London, UB1)

Mohammed Tariq RAFIQUE

For services to the community in Greater Manchester

(Greater Manchester)

Baljinder Singh RAI

For services to Parliament

(Greater London, DA17)

Sean David RAMSDEN Founder and Chief Executive, Ramsden International.

For services to International Trade

(Lincolnshire)

Professor Gerrard RAYMAN Consultant Physician, East Suffolk and North Essex NHS Foundation Trust.

For services to Diabetes Care

(Suffolk)

Rose REILLY

For services to Women?s Football

(Ayrshire and Arran)

Lesley RICHARDSON Private Secretary to Director General Resources, Defence Equipment and Support.

For services to Defence

(Bristol)

Jennifer RODGERS Chief Nurse, Children, Neonates and Young People, NHS Greater Glasgow and Clyde.

For services to Healthcare

(Renfrewshire)

Rebecca Ingrid ROGERSON Director, My Sisters Place and Wearside Women in Need.

For services to Victims of Domestic Violence

(North Yorkshire)

Joseph Edward ROOT

England Test Cricket Captain.

For services to Cricket

(South Yorkshire)

Alasdair Anderson ROSS Skiing Instructor.

For services to Skiing

(Ross and Cromarty)

Janice ROSS

For services to Small and Medium-sized Enterprises and the community in North East England

(County Durham)

Catherine Louise RYAN Community Matron, Sole Bay Health Centre and Founder, Sole Bay Care Fund.

For services to Nursing and Fundraising in Suffolk

(Suffolk)

Sukwinder Kaur SAMRA Headteacher, Elmhurst School and Director, Elmhurst TSA.

For services to Education

(Greater London E17)

Susan Margaret SAMSON Chief Executive Officer, University of Chichester Multi-Academy Trust.

For services to Education

(West Sussex)

The Hon. Michael John SAMUEL Chair, Anna Freud Centre.

For services to Young People and Mental Health

(Greater London W2)

Kevin Michael SAUNDERS Special Constable, Hampshire Constabulary and Search and Rescue Volunteer.

For service to Policing and the community in Hampshire and the Isle of Wight

(Hampshire)

Peter John SCOTT

For voluntary service to the National Trust at Wightwick Manor, Wolverhampton

(Bedfordshire)

Jill Louise SCOTT

For services to Women’s Football

(Cheshire)

Marilyn Joy SCOTT

For services to Arts, Culture and Heritage in Woking, Surrey

(Surrey)

Martin John SEMPLE Nursing Officer Patient Experience, Chief Nursing Office, Welsh Government.

For services to Nursing

(Mid Glamorgan)

Dr Adeela Ahmed SHAFI Reader in Education, University of Gloucestershire.

For services to Social Justice in Bristol

(Bristol)

Catherine SHIPMAN Lately Student Activities Coordinator, Southern Regional College.

For services to Students and Young People in County Down and County Armagh

(Co. Armagh)

Wendy SHORTER-BLAKE

For services to Upholstery

(Hertfordshire)

Gertrude SILMAN Life President, Holocaust Survivors Friendship Association.

For services to Holocaust Education

(West Yorkshire)

Manjulika SINGH

For services to Yoga, Health and Community Cohesion

(Dunbartonshire)

Carol Anne SLATER

(CAROL BOSWARTHACK)

For services to Libraries

(Greater London, E7)

Robert Paul SMITH Director, Active Hands Company Limited.

For services to International Trade and People with Disabilities

(Warwickshire)

David Adrian SMITH

For services to Reversed Glass Ornamental Artistry

(Devon)

Brian Charles SMITH Teacher and Founder, R.E.A.L Education.

For services to Young People with Special Educational Needs and Disabilities

(Nottinghamshire)

Paul Andrew SMYTH

For services to Disability Inclusion and Financial Services

(Greater London EN2)

William John SNODDY

For services to the voluntary and community sector in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Kelly Jade SOTHERTON

For services to Track and Field Athletics and the Promotion of Women’s Sport

(West Midlands)

George SOUTAR

For services to the Conservation of Native Aberdeen Angus Cattle

(Angus)

Emma SOUTHARD Diary Manager to Cabinet Secretary.

For public service

(Greater London DA16)

Emma SOUTHERN Manager, Talent Match Project, Princes Trust, Leicestershire.

For services to Unemployed Young People

(Leicestershire)

Peter George SOWRAY

For services to the community in North Yorkshire

(North Yorkshire)

Elizabeth STAFFORD

For services to Girl Guiding

(Derbyshire)

Yolande Davina STANLEY

For service to Young People in the Hospitality Industry

(Buckinghamshire)

Cassandra STAVROU Chief Executive Officer, Propercorn.

For services to the Food Industry and Exports

(Greater London N1)

Hugh Mcinnes STEELE Lately Headteacher, The Dales Special School, Northumberland.

For services to Children and Young People with Special Educational Needs and Disabilities.

(Tyne and Wear)

Jennifer STEVENSON Senior Officer, National Safeguarding and Modern Slavery, Border

Force, Home Office.

For services to Preventing Modern Slavery

(Berkshire)

Kenneth Walter STRADLING

For services to the Arts in Bristol

(Bristol)

Professor David Tinsley STRANGE

For services to Music

(Greater London, SE21)

Timothy James STREATFEILD

For services to charity

(Oxfordshire)

Menna SWEENEY Headteacher, Ysgol Plascrug, Aberystwyth.

For services to Education

(Dyfed)

Gregory Thomas SWIFT Chair, Quarry Bank Community Association.

For services to the community in Skelmersdale, West Lancashire

(Merseyside)

Dr Timothy Charles Ayrton TANNOCK Lately Member of the European Parliament

For London.

For political service to International Relations and Human Rights

(Greater London, SW5)

Raymond TAPKEN

For services to Young People

(Berkshire)

Andrew Donald TAPLEY

For services to Hockey

(Devon)

Sandra Ann TAYLOR Lead Ophthalmic Research Nurse, Royal Liverpool and Broadgreen University Hospitals NHS Trust.

For services to Nursing and Eye Research

(Merseyside)

Joanne TAYLOR Founder and Director, Reach and Rescue.

For services to Safeguarding

(Greater Manchester)

Colin Barrie TAYLOR Headteacher, Newbattle Community High School.

For services to Education and the community in Midlothian and East Lothian

(East Lothian)

Giles TERERA Actor and Musician.

For services to Theatre

(Greater London, SE9)

Ruth TERRY Head of Service, Children’s Social Work, Leeds City Council.

For services to Children and Families

(West Yorkshire)

Rosemary THOMPSON Head of Events, The Not

Forgotten Association.

For services to the Armed

Forces community

(West Sussex)

John THOMPSON Chair, Thompsons of Prudhoe.

For services to the Economy and community in Northumberland

(Northumberland)

Craig Alexander THOMSON Founder, Craig Thomson Scholarship Award.

For services to Football and charity in Scotland

(Stirling and Falkirk)

Gina Allison TILLER Lately Chair, North Cumbria University Hospitals NHS Trust.

For services to Healthcare in Cumbria

(Tyne and Wear)

Margaret TIMMINS

(MARGARET JACKSON)

Head of Northern and Transport

For the North Engagement Team, Department

For Transport.

For services to Transport

(West Yorkshire)

Colin Simpson TODD Fire Safety Consultant.

For services to Fire Safety

(Surrey)

Jiemin TOMITA

For services to the Chinese community in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Catherine Sandra TOMLIN Sustainable Business and Development Manager, Environment Agency.

For services to the LGBT community

(Nottinghamshire)

John TOPPING C1, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Richard Douglas TUFFREY

For services to Heritage

(Derbyshire)

Dominique Karon UNSWORTH DL

For services to Apprenticeships

(Berkshire)

Kerry WADE Leader, Gwent Missing Children’s Hub.

For services to the Protection of Vulnerable Children

(Gwent)

Elizabeth Anne Grant WALLACE Lately Chief Executive, AVENUE.

For services to Counselling, Family Mediation and Psychological Support

(Aberdeen)

Paul WALLER C1, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Michael John Egerton WALMSLEY Special Constabulary Chief Officer, Greater Manchester Police.

For services to Policing

(Greater Manchester)

Peter Derek WALTERS Training Manager, WorldSkills UK.

For services to the WorldSkills Competition

(Staffordshire)

Kowkhyn WAN Television Presenter.

For services to Fashion and Social Awareness

(Greater London, NW1)

Sarah Elizabeth WARD-LILLEY

For services to Journalism

(Greater London, N1)

Melanie Ann WEATHERLEY Co-founder and Chief Executive, Walnut Care at Home and Chair, Lincolnshire Care Association.

For services to Social Care

(Lincolnshire)

Roy Alexander WEISE Director.

For services to Drama

(Greater London, SW9)

Professor Eyal WEIZMAN

For services to Architecture

(Greater London, E8)

Barrie John WELLS Founder and Chair, Barrie Wells Trust.

For services to Seriously Ill Children

(Lancashire)

Professor Julia Mary WEST

For services to Radioactive Waste Management

(Nottinghamshire)

John WHITE Director, Southwark Construction Skills Centre.

For services to the community in South London

(Greater London, SE1)

Nicola Michelle WHITING Chief Strategy Officer, Titania.

For services to International Trade and Diversity

(Worcestershire)

Revd Canon David WILBRAHAM National Police Chaplain.

For services to Policing

(Surrey)

Patricia WILKINSON Senior Officer, HM Revenue and Customs.

For services to Diversity and Inclusion

(West Yorkshire)

Dr Jason Weng Leong WONG General Dental Practitioner, The Maltings Dental Practice, Grantham, Lincolnshire.

For services to Dentistry and Oral Health

(Leicestershire)

Alan WOODS Chairman, Woods River Cruises. Ltd.

For services to River Travel

(Greater London, SE3)

Emma Jane WORLEY Co-Chief Executive Office and CoFounder, The Philosophy Foundation.

For services to Innovation

(Greater London, SE23)

Catriona Ann WORTHINGTON Director, Westminster House Youth Club.

For services to Children and Young People in South East London

(Greater London, SE15)

Mathew WRIGHT Co-Founder, Barnsley Youth Choir.

For services to Music and Young People

(South Yorkshire)

Angela WRIGHT Foster Carer, Wakefield Metropolitan District Council.

For services to Children in Wakefield

(West Yorkshire)

Marion Shearer YOOL

For voluntary service in Moray

(Moray)

David Chattan Tross YOULE

For services to Local History

(Devon)

Professor James YU Future Networks Manager, SP Energy Networks.

For services to the Electricity Supply Industry and Innovation

(Glasgow)

Janet ZAMORNII Senior Executive Officer, Work Services Directorate, Department

For Work and Pensions.

For services to Deprived Communities in London

(Greater London, EC1N)

Ione Lavinia Margaret ZATLOUKAL

For public, political and parliamentary services

(Greater London, SW10)

Medallists of the Order of the British Empire

Ali ABDI

For voluntary service to the BAME community in Cardiff

(South Glamorgan)

David Andrew AINSLIE

For services to the community in Uppingham, Rutland

(Rutland)

Elizabeth Louise ALDERTON Community Nurse Team Lead and Queen’s Nurse, North East London NHS Foundation Trust.

For services to Nursing

(Essex)

Margaret ALLAN

For services to Curling

(Lanarkshire)

June ANDERSON

For services to Tenants Rights and Law and Order in Clackmannanshire

(Clackmannanshire)

William John ARMSTRONG Reserve Constable, Police Service of Northern Ireland.

For services to Policing

(Co. Tyrone)

Rayburn BAINBRIDGE Volunteer Cricketeer, ICC Cricket World Cup 2019.

For services to Sport

(Tyne and Wear)

Mr Jeffrey BAKER

For services to the community in Consett, County Durham

(County Durham)

Mrs Kerry Louise BANKS Fundraiser and Charity Ambassador, Breast Cancer Now.

For services to Breast Cancer

(Kent)

John BARCLAY

For services to British Road Cycling

(Greater London, CR0)

Rachel BARNETT

For services to Holocaust Education and Awareness

(Essex)

Suzanne BARNLEY Founder, Help4Harry.

For voluntary and charitable service

(Hampshire)

Anthony David Ernest BATESON Volunteer and Trustee, Stroud Court Community Trust and Founder, County Air Ambulance Trust.

For services to Health charities and People with Autism

(Oxfordshire)

Christopher John BEADLE

For services to the community in Old Basing and Basingstoke, Hampshire

(Hampshire)

Sandra BERRIMAN

For services to the community in Liss, Hampshire

(Hampshire)

Harold Joseph BINYON Volunteer.

For services to the Fire Fighters’ Charity and Crook Athletics Club, County Durham

(County Durham)

Kathryn Helen BISPHAM Clinical Governance Coordinator, Kent and Medway NHS and Social Care Partnership Trust.

For services to Patient Safety

(Kent)

Margaret Jeanette BLACKMAN Parish Councillor.

For services to the community in Walton-on-Trent

(Derbyshire)

The Right Reverend Alvin BLAKE

For services to the community in Luton, Bedfordshire

(Bedfordshire)

Martha Rosalind Elizabeth BLOOMFIELD

For voluntary service to the community in Northern Ireland

(Belfast)

James Charles Macaulay BOOTH

For services to charity and the community in Devon and Somerset

(Somerset)

Francelle Andrèe BRADFORD

For voluntary and charitable services

(Greater London, SW6)

Morgan James BRITTON Volunteer.

For services to the Fire and Rescue Service and the community in Bristol

(Bristol)

Hilda BROADBENT Care Assistant, Royley House Care Home.

For services to Older People and Dementia Care

(Greater Manchester)

Vanessa Elizabeth BROWN Administrative Assistant, Voluntary Returns, Home Office.

For services to the community in Birmingham

(West Midlands)

Margaret BUMPHREY

For services to the community in Briston, Norfolk

(Norfolk)

Pauline Janet BURNS

For services to the community in Knottlingley, West Yorkshire

(North Yorkshire)

Peter George BURROWS

For services to the community in Brighton, East Sussex

(East Sussex)

Jeanne BUSH

For services to the community in Chippenham, Wiltshire

(Wiltshire)

Valerie CADD Chair of Governors, St John’s CE Academy, Darlington and Leader and Commissioner, Girlguiding UK.

For services to Education

(County Durham)

Nicholas Paul CANN

For services to Stroke Survivors and the Stroke Association, Wales

(Gwent)

Andrew CARROLL Senior Executive Officer, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For voluntary service

(Greater London, NW9)

Leslie Alan CARSWELL

For voluntary service to Scouting in Northern Ireland

(Co. Antrim)

William Joseph CARTER Chair, Lydiate Mencap and lately Chair, South Sefton Mencap.

For services to Disabled and Vulnerable People

(Lancashire)

Robin Paul CARTER

For services to Choral Music

(Lincolnshire)

Bryan Owen Anthony CATCHPOLE Cadet Administrative Assistant, Devon Army Cadet

Force.

For services to Young People

(Devon)

Gary Robert CHAMBERS Head of Estates and Facilities Management, South Eastern Regional College, Northern Ireland.

For services to Education

(Co. Antrim)

Grenville George CHAPPEL

For services to the community in Penwerris, Falmouth

(Cornwall)

Roger Lloyd CHASE

For voluntary service to the community in Sidcup

(Greater London, DA15)

Dhruv Mansukhal CHHATRALIA

For voluntary service to Hinduism and Developing Young People

(Greater London, N3)

Beverley Ann CHIDLEY

For services to Brownies and Girlguiding in Dunstable

(Bedfordshire)

Francis James CLEMENT

For services to Athletics in Scotland

(West Lothian)

Renate COLLINS

For services to Holocaust Education

(Gwent)

Keith Vincent COOK Cricket Operations Manager, Warwickshire County Cricket Club.

For services to Cricket

(West Midlands)

Catherine Marie COOKE

For services to Libraries

(Greater London, SW20)

Veronica Catherine CORBEN Chair, Winslow Big Society Group.

For services to the community in Winslow, Buckinghamshire

(Buckinghamshire)

Mary Adams CORKUM Building Supervisor, Ballywalter Primary School.

For services to Education

(Co. Down)

Pamela Jane CORRY

For services to the community in Harpurhey, Manchester

(Greater Manchester)

Cyril Rodney COTTRELL

For services to charity and the Royal National Lifeboat Institution

(Cheshire)

Helen COUNTESS OF ROSSLYN Trustee and Chair of Management Committee, Rosslyn Chapel Trust.

For services to charity

(Berkshire)

Shirley Ann COURT

For services to Children’s Singing in North West England

(Cheshire)

Peter Thomas CRAIG

For services to the community in Whickham, Newcastle upon Tyne

(Tyne and Wear)

Sara Louise CRAWFORD Inspector, Employment Agency Standards Inspectorate, Department

For Business, Energy and Industrial Strategy.

For services to Mental Health Awareness

(Cheshire)

Susan Ann CROALL

For services to Music in Swansea

(West Glamorgan)

Jill CROSSLAND

For services to Sport and the community in Tintwistle, Derbyshire

(Derbyshire)

Florence Ethel CUMMINS

For services to the community in Alford, Cheshire

(Cheshire)

Margaret Roslyn DAVIDSON

For services to MacMillan Cancer Support in Northern Ireland

(Co. Down)

Llinos Ann DAVIES

For services to Music in South Wales

(Mid Glamorgan)

Christopher John DAY

For services to Adaptive Skiers

(Gloucestershire)

Christine Margaret DELIVETT Volunteer Team Leader, Open Door Drop-In Centre.

For services to Mental Health Awareness

(Essex)

Kishan Rajesh DEVANI

For services to community cohesion

(Greater London, HA4)

Eric Mordue DICKSON Lately Chair, Blyth and District Talking Newspaper.

For services to Blind and Visually Impaired People in South East Northumberland

(Northumberland)

Sokphal DIN

For services to Holocaust Education

(Hampshire)

James DUNCAN

For voluntary service in

Forres, Moray

(Moray)

Arthur William DYKE Box Maker, Chief Tour Guide and Workforce Representative, Lady Haig’s Poppy Factory.

For services to Poppyscotland

(East Lothian)

Dr Sheena Ritchie DYKES DL

For voluntary service to Homeless People in High Wycombe

(Buckinghamshire)

William Joseph EAMES

For services to the RAF and the community in Enniskillen, County Fermanagh

(Co. Fermanagh)

Andrew Peter Spencer EBBEN

For services to Lifeguard Development and Swimming Pool Safety

(Leicestershire)

Doris Sybil EDWARDS

For services to People with Cystic Fibrosis

(Dyfed)

Jane Rachael EDWARDS

For services to the community in Nottingham

(Nottinghamshire)

Richard Frank ELAM Director, Evora Construction.

For services to Business and the community in York

(North Yorkshire)

Brian Charles ELLAM

For services to Music

(Gwent)

Jane ELLISON

For services to the Arts, Media and Public Libraries

(Greater London, SW6)

George Edward EVANS

For services to Table Tennis in Wales

(Vale of Glamorgan)

William Richard John EZEKIEL

For voluntary service to Surf Life Saving GB

(Dorset)

James William Murray FAIRBAIRN

For services to the community in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Marianne Alison Louis FAIRMAN

For services to the community in Boston, Lincolnshire

(Lincolnshire)

Deborah FARRAR Protecting Vulnerable People Investigator, South Wales Police.

For services to Policing

(South Glamorgan)

Gisela FELDMAN

For services to Holocaust Education

(Greater Manchester)

Frederick Ivor FERGUSON

For services to the community in Londonderry

(City of Londonderry)

Reverend John Henry FIELDSEND

For services to Holocaust Education

(Oxfordshire)

Patricia Joan FINCH

For services to People with Disabilities

(South Glamorgan)

Katharine Lesley Maddock FISHER Chair, Little Discoverers, West Norfolk School

For Parents, Kings Lynn.

For services to Children with Disabilities and Their Families

(Norfolk)

Kenneth Harry

ForREST

For services to Sport and Young People in Birmingham

(West Midlands)

Angela Elizabeth

ForSTER Service Manager, Community Hubs, Libraries and Parks, Newcastle City Council.

For services to Public Libraries

(Tyne and Wear)

Joseph Eric FOSTER

For services to the community in Golborne, Greater Manchester

(Greater Manchester)

Grace FRIAR

For services to the community in Berwick-Upon-Tweed, Northumberland

(Northumberland)

Mark FROST Community Projects Manager, Glamorgan County Cricket Club and Development Manager, Cricket Wales.

For services to Cricket

(South Glamorgan)

Kathryn Mary FULTON

For services to the community in the London Borough of Barnet

(Greater London, NW11)

Michael John Armand GAILLARD Producer and Director, Stage Aid.

For charitable services

(Co. Armagh)

Thomas Harold GARDINER

For services to Business, Employment and the community in Belfast

(Belfast)

Bryan GARNHAM

For services to Fundraising and the community in Bury St Edmunds, Suffolk

(Suffolk)

Georgina Ann GIBBONS Teacher, Shrewsbury Opportunity Group.

For services to Education in Shropshire

(Shropshire)

John Alexander GIBSON

For services to the community in Belfast

(Co. Down)

Manfred GOLDBERG

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, NW4)

Sara Jane GOODE Lead Nurse

For Emergency Planning, Aneurin Bevan University Health Board.

For services to Emergency Planning in Wales

(Gwent)

(Alyn)

Mairi GOWANS Physical Education Teacher, Hillhead High School.

For services to Education and charity

(Glasgow)

Kathleen Mary GREAVES

For services to Young People

(Greater London, UB10)

Patricia Marjorie GREENHILL

For services to the community in Roydon and Harlow, Essex

(Essex)

Michael GRIME

For services to Scouts and to the community in Darwen, Lancashire

(Lancashire)

Stephen Paul GROOM Deputy Head, Physical and Personnel Security, Department

For International Development.

For services to Staff Safety

(Greater London, BR1)

Nicholas Chandra GUPTA Lately Deputy Director

For Wessex, Environment Agency.

For services to the Environment in the West of England

(Somerset)

William Colin HAMON Lately Paramedic, South Western Ambulance Service NHS Foundation Trust.

For services to the community in South West England

(Devon)

Bridget Patricia HANCOCK

For services to Disabled and Disadvantaged Children’s charities

(Surrey)

Subnum HARIFF-KHAN

For services to Public Libraries

(Greater Manchester)

Elizabeth Isobel HARLING Member, Kingussie Branch, Royal British Legion Scotland.

For voluntary service to Remembrance and the community in Inverness-shire

(Inverness)

Jason HARRIS

For services to Young People and the community in Christchurch, Dorset

(Dorset)

Yashmin HARUN

For services to Female BAME Representation in Sport

(Greater London, IG1)

David HASTINGS Inspector and Chair, LGBT+ Network, Care Quality Commission.

For services to the LGBT+ community

(Greater London, N17)

Christine HAYWOOD Clinical Director, Willowbrook Hospice.

For services to End Of Life Care

(Lancashire)

Amy HEARN

For services to Libraries

(West Yorkshire)

Geoffrey Alan HEGARTY

For services to Young People through the Scouting Movement in Northern Ireland

(Co. Down)

Stephen Philip HEMMINGS

For services to the community in Box and Minchinhampton, Gloucestershire

(Gloucestershire)

Colin Henry HIGGS

For services to the community in Aston Abbotts, Buckinghamshire

(Buckinghamshire)

Victoria HIND B2, Ministry of Defence.

For services to Defence

( )

Tony HITCHING Team Leader, Department

For Environment, Food and Rural Affairs.

For voluntary service

(Essex)

Andrew HOGARTH Lately Area Amenity Officer, East Lothian Council.

For services to Parks and Biodiversity in East Lothian

(East Lothian)

Anthony HOPKINS

For services to Public Libraries

(Greater London, CR5)

John HORTON

For services to the Royal National Lifeboat Institution

(Hampshire)

Elizabeth Anne HUTCHINSON

For services to Libraries

(Guernsey)

Jacqueline Helen JACK Staff Officer, Defence Business Services, Ministry of Defence.

For services to Military Personnel and to charity

(Hampshire)

Carole Ann JACKSON

For voluntary service to the Royal National Lifeboat Institution

(Merseyside)

Trevor John JAMES

For services to Nature Conservation in Hertfordshire

(Hertfordshire)

Kevin Hugh JOHNS

For services to the community in Solihull, West Midlands

(West Midlands)

Sabila JOHNSON Ward Manager, Blackpool Teaching Hospitals NHS Foundation Trust.

For services to Nursing

(Lancashire)

Dr Jocelyn Oswald Dobbie JOHNSTON

For services to the community in Aldershot, Hampshire and Elstead, Surrey

(Surrey)

Agnes Mitchell JOHNSTONE Head of Mathematics, Oban High School.

For services to STEM Education and the community in Oban

(Argyll and Bute)

Sheila Clark JONES Committee Member, Kairnhill Management Committee.

For services to the community in Aberdeen

(Aberdeen)

Leslie JONES

For services to the community in Tameside through Fencing

(Greater Manchester)

Denise Catherine JONES

For services to Libraries

(Merseyside)

Marie Evelyn KARSTADT

For services to the community in the London Borough of Barking and Dagenham

(Greater London, RM8)

Nadia Rehman KHAN Co-founder, The Delicate Mind.

For services to Mental Health and Integration in London and Birmingham

(Leicestershire)

Jacky Sheung Sang KONG FRSE

For services to the Chinese Community in Croydon

(Kent)

Dr Peter Frank KURER

For services to Holocaust Education

(Greater Manchester)

Ruth LACHS

For services to Holocaust Education

(Greater Manchester)

Oliver Garfield LAFFIN

For services to the Reserve

Forces and the community in County Down and County Armagh

(Co. Down)

Robert Austin LAMB Silversmith Craftsman.

For services to the Preservation of Traditional Skills and voluntary service to Sport in Mexborough, South Yorkshire

(South Yorkshire)

Christopher LAMB

For services to charity and to the Civil Service Lifeboat Fund

(Merseyside)

Phyllis Doreen LAMBE

For services to the community in Sheffield, South Yorkshire

(South Yorkshire)

John Noel LAST Watch Commander, Suffolk Fire and Rescue Service.

For services to the Fire and Rescue Service and the community in Suffolk

(Suffolk)

Frances LAVERY

For services to Fostering in Northern Ireland

(Belfast)

Bertram Omar LEON

For services to the St Lucian community in the UK and Abroad

(Greater London, CR2)

Martin Ivor LESTER

For services to the community in Lodsworth, West Sussex

(West Sussex)

Joan LLOYD Founder, Friends of Woodlands Cemetery.

For services to the community in Solihull

(West Midlands)

Jeffrey Jones LLOYD

For services to Orchestral Music

(Mid Glamorgan)

Melanie Ruth LLOYD Volunteer, Phab.

For services to Young People and the community in South East England

(Kent)

David Lewis LLOYD-EVANS

For services to the community in Y Fron, Wales

(Gwynedd)

Jacqueline LOGAN

For services to Same-Sex Ballroom Dancing

(Greater London, E17)

Kenneth LOGAN

For services to the Office of the Secretary of State

For Scotland and the community in Edinburgh

(Edinburgh)

Donald Lincoln LONGHURST

For voluntary service to Young People in Cheshire through the Scouts and to the community in Alsager

(Cheshire)

John Thomas LORD

For services to the community in Hough on the Hill, Grantham, Lincolnshire

(Lincolnshire)

Malcolm Stuart LOVEDAY

For services to the community in Chertsey, Surrey

(Surrey)

Terence James LOWE Executive Chairman, Electrical Safety UK Limited.

For services to Business and Skills in the Electrical Engineering Industry

(South Yorkshire)

Letty LUCAS

For services to Tennis and charity in Northern Ireland

(Co. Down)

David Geoffrey LYON

For services to the community in Wigan

(Greater Manchester)

Barry MACAULAY

For services to Disability Sport

(Co. Antrim)

Kenneth Alasdair MACDONALD

For services to the community in Strathfillan, North Argyll

(Argyll and Bute)

George Martin MACE

For services to Sport and the community in Northern Ireland

(City of Londonderry)

Margaret Mary Rose MACINNES

For services to Highland Dancing and the community in Helensburgh, Dunbartonshire

(Dunbartonshire)

Sidney George MACKAY Chair and Trustee, the Police Roll of Honour Trust.

For services to Police Remembrance

(Essex)

George MANN

For services to Young People through the Scouting Movement in Northern Ireland

(Belfast)

Jack MARSHALL

For services to charity

(Lincolnshire)

Alison Margaret MARTIN Team Leader, The Prince?s Trust.

For services to Young People in Dumfries and Galloway

(Dumfries)

Elspeth Gardner MARTIN

For charitable services to the Midland Air Ambulance Charity

(West Midlands)

Kurt MARX

For services to Holocaust Education

(Greater London, HA8)

Amelia Thomson MATHEWSON Chair, Memorial Park Neighbourhood Centre.

For services to the community in Levenmouth, Fife

(Fife)

Connor MCCARROLL

For services to Running and charity in County Tyrone

(Co. Tyrone)

Bernard MCCOMISKEY

For services to Boxing and the community in Gilford, County Down

(Co. Down)

Mark Anthony Scott MCCREE

For services to Public Libraries

(Cumbria)

Bernard Thomas MCCULLAGH Staff Officer, Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs, Northern Ireland Executive.

For voluntary service to the community in Northern Ireland

(Co. Londonderry)

Michael MCGARVIE

For services to Local History in Frome, Somerset

(Somerset)

Irene Mary MCGRATH

For services to Scottish Schools Debating

(Dundee)

John Alexander MCILRATH

For services to Sport in Northern Ireland

(Co. Antrim)

James Taylor Hamish MCKAY

For services to Young People and the community in Levenmouth, Fife

(Fife)

Irwyn MCKIBBIN

For services to the community through the Heartbeat NI charity

(Co. Down)

John Brian MCMASTER

For services to the Army Cadet

Force in Northern Ireland

(Belfast)

Sonya MCMULLAN Regional Services Manager, Women’s Aid Northern Ireland.

For services to Victims of Domestic and Sexual Abuse in Northern Ireland

(Belfast)

John Joseph Laurence MCNALLY

For services to Fundraising and the community in Portrush

(Co. Antrim)

Stepheney Augustine MCPHERSON-SULAIMAN Trustee, Wandsworth Sickle Cell and Thalassaemia Support Group and lately Specialist Nurse Manager.

For services to People with Sickle Cell and Thalassaemia Disorders

(Greater London, SW17)

Timothy John MERRETT Dairy Farmer.

For services to Education in Gloucestershire

(Gloucestershire)

Martin Paul MERRIMAN

For services to the community in The Wirral, Merseyside

(Merseyside)

Paul MICHAEL

For services to Local Government in Antrim and Newtownabbey

(Co. Antrim)

Graham John MILLER Lately Inspector, Public Order and Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Unit, Police Scotland.

For services to Law and Order

(Lanarkshire)

Michael Joseph John MOFFITT

For voluntary service to the sport of Canoe Polo

(Merseyside)

Robert John MONTGOMERY Chair, Board of Governors, Castlederg High School and Edwards Primary School.

For voluntary service to Education in Castlederg

(Co. Tyrone)

Alison Sally Glenn MULLAN Security Guard, Health and Social Care Board, Belfast.

For services to Healthcare and the community in Northern Ireland

(Co. Down)

Father Patrick Kevin MULLAN

For services to Inter-Church Collaboration and Community Relations in Northern Ireland

(Co. Tyrone)

Heidi Elizabeth MURPHY

For services to Education

(West Midlands)

Simon NEILL

For services to Music and Community Relations in Belfast

(Co. Antrim)

Barry NEWTON

For services to Grassroots Football and Young People in Derbyshire

(Derbyshire)

Leslie Robert NICOLL Community Builder, Essex Fire and Rescue Service.

For services to the Fire and Rescue Service and the community in Essex

(Essex)

Donald Charles NORRIS

For services to the Scouting Movement

(Gloucestershire)

Kim Yvonne O’KEEFFE Director, Nursing, Midwifery and Allied Health Professions, Royal Cornwall Hospitals NHS Trust.

For services to Nursing

(Cornwall)

Susannah Virginia O’NEILL Bus Driver and Safety Coordinator.

For services to Public Transport and to the community in Northern Ireland

(Belfast)

Owen Francis O’TOOLE Teacher, Southborough High School.

For services to Children and Young People with Special Educational Needs and Disabilities

(Surrey)

Lieutenant Colonel Ray Morris OGG

For services to the Combined Cadet

Forces and to the Department

For Work and Pensions

(Lincolnshire)

Dorit OLIVER-WOLFF

For services to Holocaust Education and Awareness

(East Sussex)

Isabel Susan Ingerid OSWELL

For services to Public Libraries and Entrepreneurship

(Greater London, SW6)

Matthew Amatoritsero OTUBU

For voluntary service to young people and communities in the UK and Africa

(Greater London, E3)

Theratil Rajiv Antony OUSEPH

For services to Badminton in Great Britain and the Promotion of Sport within the British Asian community

(Buckinghamshire)

Sahdaish Kaur PALL

For services to Victims of Domestic Abuse and voluntary service to the community in the West Midlands

(West Midlands)

William Alexander PARKER

For services to Coastal Management

(Suffolk)

John PARMITER

For services to the community in Lea, Wiltshire

(Wiltshire)

Kanubhai Raojibhai PATEL

For services to the community in South West London and Surrey

(Surrey)

Rita PATEL Correspondence Officer, HM Treasury.

For services to Public Administration

(Greater London, BR3)

Pamela PAYNE

For voluntary and charitable service in Bristol and Bath

(Somerset)

Anthony Thomas PEDLEY

For services to community in Coventry, West Midlands

(West Midlands)

Julian PELL-COGGINS Police Constable, Metropolitan Police Service.

For services to Young People in Enfield

(Cambridgeshire)

Paul Robin PEMBERTON Watch Manager and Impairment and Disability Officer, Essex County Fire and Rescue Service.

For services to Hearing Impaired People in Essex

(Essex)

Heather Anne PENWARDEN Chair, The League of Friends of Honiton Hospital.

For services to the community in Honiton, Devon

(Devon)

Hannah Maria PHILLIPS

For services to charity

(Greater London, SE13)

Barry John PHILLIPS

For services to Employment and Equality in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Heather Angela PLATT

For services to Sports Development in Northern Ireland

(Co. Londonderry)

James Neville POGUE

For services to Charitable Fundraising in Northern Ireland

(Co. Tyrone)

Myrtle Winifred POGUE

For services to Charitable Fundraising in Northern Ireland

(Co. Tyrone)

Gerard Liam POWER

For services to Volunteering, Fundraising and the community in Northern Ireland

(Belfast)

Afzal PRADHAN Volunteer Cricketeer, ICC Cricket World Cup 2019.

For services to Cricket

(Greater London, UB6)

Gilbert William PREECE

For services to Football and the community in Bentley and Darlaston, West Midlands

(West Midland)

Derek Paul RADLEY

For services to the community in Dorset

(Dorset)

Samson Frederick RATTIGAN Youth Worker and Brighton Outreach Worker, Friends, Families and Travellers.

For services to Young People and Families from the Gypsy and Traveller communities in Sussex

(East Sussex)

Alison REDDICK

For services to People with Disabilities in Northern Ireland

(Belfast)

Helen Louise REDDY

For services to Educational Gymnastics in Devon

(Devon)

Grace Marion REDFERN Founder Member, National Autistic Society, Cheshire and lately Trustee, Vivo Care Choices.

For services to People with Autism and their Families

(Cheshire)

Vivienne June Cassandra REES Lately Councillor, South Lakeland District Council.

For services to the community in Cumbria

(Cumbria)

Amanda Joanne REEVE Curriculum Manager, Norfolk County Council Adult Learning.

For services to Education

(Norfolk)

Maria Piedad REGUERA DEL RIO

For services to Libraries

(Greater London, E5)

John

(Jack)

Alexander REID

For services to Sport in Northern Ireland

(Co. Tyrone)

Brian REID

For services to Rugby in Northern Ireland

(Co. Londonderry)

James Yule Keith REID Police Sergeant, Stockland Green Ward, West Midlands Police.

For services to Community Safety and Cohesion

(West Midlands)

Ernest Thomas RHODEN Senior Science Laboratory Technician, Maria Fidelis Secondary School, Camden.

For services to Education

(Greater London, E2)

Reverend Wynne ROBERTS

For charitable services

(Gwynedd)

Wlodka ROBERTSON

For services to Holocaust Education

(Greater London, SW12)

Geoffrey Walter ROFE

For services to Badminton and Young People

(Kent)

Abdool Hamid ROHOMON Police Constable, West Midlands Police.

For services to Policing

(Worcestershire)

Alan ROSS

For services to the community in Ballymena

(Co. Antrim)

Andrew Conrad ROWAN

For services to Music and the community in Northern Ireland

(Co. Armagh)

Lesley Anne RUDD Chief Executive Officer, Sustainable Energy Association.

For services to UK Energy Markets and Clean Growth

(Berkshire)

Norman Reginald SAGE

For services to Bristol Cathedral and the community in Bristol

(Bristol)

Mr Mark William SANDERS Tiverton Detachment Commander, Devon Army Cadet

Force.

For voluntary service to Young People

(Devon)

Amanda Susan Elizabeth SAY

For services to People with Disabilities in Wales

(Gwent)

Ariel Henry SCHACHTER

For services to Holocaust Education and Awareness

(Dorset)

Wolfgang Marc SCHATZBERGER

For services to Holocaust Education and Awareness

(North Yorkshire)

Gordon Frank SCHOFIELD

For services to the Royal National Lifeboat Institution and to charity

(Greater Manchester)

Lèonie SCOTT-MATTHEWS

For services to British Theatre and the community in Hampstead

(Greater London, NW3)

Elizabeth Russell SEATON Chair, North Lanarkshire Carers Together.

For services to the Carers Network in Scotland

(Lanarkshire)

Brian SEDDON

For services to the community in Atherton, Wigan

(Greater Manchester)

Ruby Seymour SELBY

For services to the community in East Holme, Dorset

(Dorset)

Alan William SELDON Special Constable, Metropolitan Police Service.

For services to the Special Constabulary and the Specialist Art Crime Unit

(Greater London, N13)

John SHAKESHAFT

For services to Young People in Ulverston

(Cumbria)

Helen Mary SHANAHAN Infant Feeding Coordinator, Royal Cornwall Hospitals NHS Trust and Breastfeeding Counsellor, National Childbirth Trust.

For services to Midwifery

(Cornwall)

Christopher SHELDON Volunteer Cricketeer, ICC Cricket World Cup 2019.

For services to Cricket

(Derbyshire)

Susan Laura SIBBALD Personality Disorder Peer Specialist, Sheffield Health and Social Care NHS Foundation Trust.

For services to Mental Health

(South Yorkshire)

Benjamin SIMBO Custodian, Prime Minister’s Office.

For services to 10 Downing Street

(Greater London, SE11)

Kathryn Lindsay SINGH

For services to the Arts and the Asian community in Scotland

(Glasgow)

Paramjit SINGH SANDHU Immigration Officer, Home Office.

For services to Community Engagement

(Greater London, DA7)

Margaret Helena Joan SMITH

For services to Community Music and Fundraising

(Norfolk)

Robert Jeffery SMITH

For service to Policing and the community in Northern Ireland

(Co. Fermanagh)

Natalie SMITH Community Development and Equalities Manager, Thurrock Council.

For services to the community in Thurrock, Essex

(Essex)

Alison Doreen SMITH

For services to the community in East Belfast

(Belfast)

Lee John SPENCER Voluntary Fundraiser, Royal Marines Charity and the Endeavour Fund.

For Charitable Fundraising

(Devon)

Edward John Claude SPRECKLEY

For services to the community in Marple, Stockport

(Greater Manchester)

Christine Elizabeth STEAD Executive Support Assistant, Cheshire Fire and Rescue Service.

For services to the Fire and Rescue Service

(Cheshire)

Sonja STERNBERG

For services to Holocaust Education

(Greater Manchester)

Christine STEWART

For services to the community in Starbeck, North Yorkshire

(North Yorkshire)

Marvyn STEWART Volunteer, Dunfermline Athletic Supporters Club Shop and Tea Room.

For services to Football and the community in Dunfermline, Fife

(Fife)

Margaret STONE

For services to the community in Brightlingsea, Essex

(Essex)

Lynda Joan STOREY Executive Officer, Pay and Allowances, HM Prison Service Headquarters.

For public and charitable services

(Belfast)

Elizabeth Ann Marie STOUT Member, Cheshire County Priory Group, St John Ambulance.

For voluntary service to St John Ambulance

(Merseyside)

Alan Terence STUDD

For services to Young People and the community in West Yorkshire

(South Yorkshire)

Marianne Dorothee SUMMERFIELD

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, N2)

Peter William SUMMERFIELD

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, N2)

Kaiya Rose SWAIN

For services to the WorldSkills Competition

(East Sussex)

Margarita SWEENEY-BAIRD Founder and Chair, Inclusive Skating.

For services to Skating

(Dunbartonshire)

Valerie May SYMON

For services to the community in Bedfordshire and Buckinghamshire

(Buckinghamshire)

Arthur Gordon TAIT

For services to the community in the London Borough of Kensington and Chelsea

(Greater London, SW3)

Alan TAVENER

For services to Choral Music in Scotland

(Glasgow)

Michael TAYLOR

For services to the community in Axbridge, Somerset

(Somerset)

Thomas Kenneth TAYLOR

For services to Business and the community in Northern Ireland

(Co. Londonderry)

David Edward TAYLOR LL

For services to community Fundraising and Volunteering

(West Yorkshire)

Norman Alexander TAYLOR TD

For services to the community in Londonderry

(City of Londonderry)

Peter Wynne THOMAS

For services to Grassroots Cricket in Norfolk

(Norfolk)

Robert THOMPSON

For services to Commemoration and Remembrance in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Jacqueline THOMPSON ICT Learning Officer, Gateshead Council.

For services to Public Libraries

(Tyne and Wear)

Mark Kevan THOMPSON-SMITH

For services to Music in Hampshire and West Sussex

(Hampshire)

Jean Alexander Watt THOMSON

For services to the community in Prestonpans, East Lothian

(East Lothian)

Michael TODD

For services to Horse Racing and Business in Northern Ireland

(Co. Antrim)

Ernest William TOMLINSON

For services to the community in Derbyshire

(Derbyshire)

Rachel TONKIN

For services to the Royal National Lifeboat Institution

(Cornwall)

Sandie Shurane Dean TRACEY

For services to the Department

For Work and Pensions and to the community in the London Borough of Southwark

(Greater London, CR0)

Dorothy Gillian

(Jill)

TRUMAN

For services to the community in the London Borough of Merton

(Greater London, SW20)

David John TURNER

For services to Families of Terminally Ill Children

(Kent)

James Kenneth TWYBLE

For services to Local Government, Education and the community in Craigavon

(Co. Armagh)

Harpreet Singh VIRDEE

For services to the BAME community and to Diversity and Inclusion

(Greater London, DA16)

Safet VUKALIC

For services to Genocide Education

(Greater London, SM5)

Dr Roy Frederick WALES

For services to Choral Music

(East Sussex)

Denyse Kathleen WALKER Home Start Organiser.

For services to Family Welfare in Northern Ireland

(Co. Fermanagh)

Lisa Claire WALLIS Founder and lately Chair, ChemoHero.

For services to People with Cancer and their Families

(Devon)

Emma WALTON Vice Chair, Grimsby Sea Cadets.

For voluntary service to Young People in Lincolnshire

(Lincolnshire)

Christopher Michael WARD Lately Neighbourhood Inspector, Thames Valley Police.

For services to the community in West Berkshire

(Oxfordshire)

Roland WARMINGTON

For voluntary service to Lifesaving and to HM Coastguard

(Hampshire)

Stefen Nicholas WELLS Adult Volunteer, Sea Cadet Corps.

For voluntary services to Young People

(West Midlands)

Tamsen WETHERALL

For services to Charitable Fundraising and Girlguiding in Bridgwater

(Somerset)

Professor Anthony David WHITE Lead Clinician

For Elderly Medicine, Wrexham Maelor Hospital.

For services to Medicine in Wales

(Clwyd)

Geoffrey William WICKHAM

For services to Music in Bristol

(Bristol)

Juliet WILES Volunteer Cricketeer, ICC Cricket World Cup 2019.

For services to Cricket

(Suffolk)

Dr Eva WILLMAN

For services to Holocaust Education

(Greater London, HA9)

George Thomson WILSON

For voluntary service to Young People

(Essex)

Simon WINSTON

For services to Holocaust Education and Awareness

(Nottinghamshire)

Uri Stefan WINTERSTEIN

For services to Holocaust Education and Awareness

(Greater London, W4)

Dorothy WOOD

For services to the community in Radcliffe, Manchester

(Greater Manchester)

Penelope Ann WOODLEY Volunteer, Timespan.

For services to Art, Heritage and the community in Helmsdale, Sutherland

(Sutherland)

Alan WRIGLEY

For services to charity

(Greater Manchester)

Ingrid WUGA

For services to Holocaust Education and Awareness

(Renfrewshire)

Ibrahim YOUSAF

For services to the community in Oldham, Greater Manchester

(Greater Manchester)

Susan Moira ZUBROT

For services to the community in Bedfordshire

(Bedfordshire)

 

By Robin Scott

I'm Robin Scott, a WordPress and WooCommerce expert who, along with three other people, runs a business called Silicon Dales Ltd remotely, from a base in the North West of the UK (kind of near Manchester!). I enjoy using my talents for programming to track and interpret sporting, political or retail data - and therefore you'll see me posting some content in these spaces in this, my personal website. If you're interested to talk about leveraging this for your business (in sport, entertainment, retail, etc) please contact me.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *